Ընթացիկ տարվա 8 ամիսների ընթացքում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի 134 նոր ստեղծված ընկերություններ հարկային արտոնություններ են ստացել: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 26-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նրա խոսքով՝ եւս 11 ընկերություն լիցենզիա ստանալու պրոցեդուրա է անցնում: Այդ ոլորտում գրանցված ընկերությունների ընդհանուր թիվը 2019-2020թթ. կազմել է 364, այդ ընկերություններն ապահովում են 960 աշխատատեղ:
«Նախարարության անցկացրած մոնիթորինգի համաձայն՝ նոր ստեղծված ընկերությունների բաժնետերեր են մեր հայրենակիցները ԱՄՆ-ից, Չեխիայից, Վրաստանի, Իրանից, Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Նիդեռլանդներից, Ավստրալիայից, Գերմանիայից, Իսրայելից, Կանադայից, Սիրիայից եւ Պերուից»,-տեղեկացրեց նախարարը:

Tax privileges have been granted to 134 new high-tech companies that have been established during the past eight months of this year. Hakob Arshakyan, the Minister of High Technological Industry of Armenia, stated about this Wednesday while presenting the activity report on the high-tech industry of the country.
According to him, another 11 firms are undergoing the procedure for obtaining a license. In 2019-2020, there were a total of 364 registered high-tech companies, which have created 960 jobs.
“Based on the monitoring conducted by the Ministry of High Technological Industry, the shareholders of the newly established companies are Armenians from the US, the Czech Republic, Georgia, Iran, the UK, France, the Netherlands, Australia, Germany, Israel, Canada, Syria and Peru,” the minister informed.