Ռուսաստանի գլխավոր դատախազությունն առայժմ հիմքեր չի տեսնում Ալեքսեյ Նավալնու թունավորման վերաբերյալ քրեական գործ հարուցելու համար։ Այս մասին նշված է գերատեսչության մամուլի հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է Meduza-ն։
Գլխավոր դատախազությունից ընդգծել են, որ մինչ հիմա հաստատված չէ որեւիցե տվյալ, որը «կվկայեր Նավալնու նկատմամբ դիտավորյալ հանցավոր գործողությունների իրագործման մասին»։ Գերատեսչությունից հայտարարել են նախնական ստուգման անցկացման մասին՝ նշելով, որ այդպիսի ստուգումը ստանդարտ է ավիաուղեւորների հետ տեղի ունեցած լուրջ պատահարների դեպքում։
Գլխավոր դատախազությունից նաեւ հայտնել են, որ դիմել են Գերմանիայի արդարադատության մարմիններին՝ իրավական օգնության խնդրանքով, գերմանական կողմին խնդրել են տրամադրել Բեռլինից Նավալնուն բուժող բժիշկների բժշկական եզրակացություններով փաստաթղթերը։ Գերատեսչությունից ընդգծել են, որ Գերմանիան արդեն պատրաստակամություն է հայտնել այս հարցում համագործակցելու։
Դատախազությունից բացի, Նավալնու թունավորման հետ կապված ստուգում է սկսել Սիբիրի դաշնային մարզի ՆԳՆ տրանսպորտի վարչությունը։

Генпрокуратура России пока не видит оснований для возбуждения уголовного дела об отравлении Алексея Навального. Об этом говорится в пресс-релизе ведомства, передает Meduza.
В Генпрокуратуре подчеркнули, что до настоящего времени не установлено каких-либо данных, «свидетельствующих о совершении умышленных преступных действий в отношении Навального». В ведомстве заявили о проведенной доследственной проверке, отметив, что такая проверка является стандартной при серьезных происшествиях с авиапассажирами.
В Генпрокуратуре также заявили, что обратились в органы юстиции Германии с просьбой о правовой помощи — в частности, немецкую сторону попросили предоставить документы с медицинскими заключениями лечащих Навального врачей из Берлина. Ведомство подчеркивает, что Германия уже выразила готовность сотрудничать по этому вопросу.
Помимо прокуратуры, проверку в связи с отравлением Навального начало Управление на транспорте МВД по Сибирскому федеральному округу.