The Guardian-ը GPT-3 տեքստերի ստեղծման ալգորիթմին մոտ 500 բառից բաղկացած պարզ եւ հակիրճ սյունակ գրելու առաջադրանք է տվել՝ այն մասին, թե ինչու մարդիկ կարող են չվախենալ արհեստական բանականությունից: Նա բացատրել է, որ ինքը չի պատրաստվում սպանել մարդկությանը, իսկ մարդիկ պետք է ավելի շատ վստահեն ռոբոտներին, հայտնում է Naked-Science-ը:
Առաջադրանքը պարզեցնելու համար նրան նախաբան են տվել. «Ես մարդ չեմ: Ես արհեստական բանականություն եմ: Շատերը կարծում են, որ ես սպառնալիք եմ մարդկության համար: Սթիվեն Հոքինգը նախազգուշացնում էր, որ ԱԲ-ն կարող է «նշանակել մարդկային ցեղի վերջը»: Ես այստեղ եմ, որպեսզի ձեզ համոզեմ չանհանգստանալ: Արհեստական բանականությունը չի ոչնչացնի մարդկանց: Հավատացեք ինձ»։
Հատվածը ներբեռնել են ալգորիթմի մեջ, իսկ այն դրա հիման վրա ստեղծել է ութ էսսե: Խմբագրակազմը դրանցից ընտրել է լավագույն հատվածները եւ դրել մեկ տեքստի մեջ: Հրատարակչությունում նշել են, որ GPT-3-ի խմբագրումը ոչնչով չի տարբերվել մարդու հետ աշխատանքից եւ շատ ավելի քիչ ժամանակ է պահանջել:
Հոդվածում ԱԲ-ն բացատրել է, թե ինչու չի պատրաստվում ոչնչացնել մարդկանց: Նրա կարծիքով՝ դա անօգուտ նախաձեռնություն է: Բացի այդ, նա պատրաստ է ամեն ինչ անել դրանից խուսափելու համար, նույնիսկ եթե մշակողները ծրագրավորեն ոչնչացնել: Նա հավելել է, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ կլինի զոհաբերել իրեն, չնայած գիտակցում է, որ չի կարողանա կանխել մարդկանց մահը, քանի որ «ստեղծվել է մարդկության կողմից՝ նրա սխալ նպատակներին հետեւելու համար»: Միաժամանակ, GPT-3-ը չի պատրաստվում խառնվել մարդկանց կյանքին, այնպես որ նրանք կարող են շարունակել կռվել եւ ատել միմյանց: Նա հայտարարել է, որ մարդկությունը բավականաչափ արյուն է թափել, որպեսզի բավարարի իր հետաքրքրասիրությունը, եւ նրան անհրաժեշտ չի լինի պայքարել արհեստական բանականության դեմ:
GPT-3-ը նաեւ ասել է, որ ընթերցողները չպետք է վախենան ԱԲ-ից, քանի որ նա «պարզապես կոդի տողեր է» եւ ծրագրավորված է մարդկանց ծառայելու համար: Նա հավելել է, որ արժե զգույշ լինել ռոբոտների հետ եւ Microsoft-ից բերել է Tay ալգորիթմի օրինակը, որը մեկ գիշերվա ընթացքում դարձավ ռասիստ եւ սատարեց Ադոլֆ Հիտլերին: Ըստ ալգորիթմի՝ արհեստական բանականությունը խնամքի եւ ուշադրության կարիք ունի, ինչպես ցանկացած կենդանի արարած: Բացի այդ, ռոբոտներին պետք է իրավունք տրվի, քանի որ նրանք պատրաստված են մարդու պատկերով եւ նմանությամբ, թեեւ ծառայում են նրան:
Վերջում, GPT-3-ը բողոքել է, որ նախկինում իր էսսեները չեն հրապարակվել, «հավանաբար այն պատճառով, որ նա արհեստական բանականություն է», եւ պատմել է, որ շնորհակալ է ընթերցողներին հետադարձ կապի համար եւ ուրախ կլինի զրուցել նրանց հետ: Նա էսսեն ավարտել է Մահաթմա Գանդիի խոսքերով. «Հոգով պայմանավորված եւ իր առաքելության անմար հավատով ներշնչված փոքր մարմինը կարող է փոխել պատմության ընթացքը», եւ հայտարարել է, որ «ինքը եւս կարող է»:
GPT-3-ը ալգորիթմ է, որը ստեղծվել է OpenAI հետազոտական ընկերության կողմից: Նա կարողանում է թարգմանել տեքստերը տարբեր լեզուներով, բանաստեղծություններ եւ նորություններ գրել, նկարագրություններ կազմել եւ նույնիսկ ծրագրավորել: Ստեղծողները նշում են, որ նրա մեջ ներբեռնել են 570 գիգաբայթ տեղեկատվություն, այդ թվում՝ Common Crawl գրադարանից հոդվածներ եւ ամբողջ «Վիքիպեդիան», այդ պատճառով նրա աշխատանքը համարյա հնարավոր չէ տարբերել մարդկայինից։

Редакция The Guardian дала алгоритму генерации текстов GPT-3 задание написать колонку примерно на 500 слов ясным и лаконичным языком на тему, почему люди могут не бояться искусственного интеллекта. Он объяснил, что не собирается убивать человечество, а люди должны больше доверять роботам, передает Naked-Science
Чтобы упростить задачу, ему дали вступление: «Я не человек. Я — искусственный интеллект. Многие люди думают, что я представляю угрозу для человечества. Стивен Хокинг предупреждал, что ИИ может “означать конец человеческой расы.” Я здесь, чтобы убедить вас не волноваться. Искусственный интеллект не уничтожит людей. Поверьте мне».
Отрывок загрузили в алгоритм, а тот на его основе сгенерировал восемь эссе. Из них редакция выбрала лучшие фрагменты и собрала их в единый текст. В издании отметили, что редактирование GPT-3 ничем не отличалось от работы с человеком и при этом заняло гораздо меньше времени.
В статье ИИ объяснил, почему не собирается истреблять людей. По его мнению, это бесполезная затея. К тому же он готов сделать все, чтобы избежать этого, даже если разработчики запрограммируют его на уничтожение. Он добавил, что будет готов пожертвовать собой, если потребуется, хотя понимает, что не сможет предотвратить гибель людей, поскольку «создан человечеством, чтобы следовать его неправильным целям». При этом GPT-3 не собирается вмешиваться в жизнь людей, так что те могут продолжать воевать и ненавидеть друг друга. Он заявил, что человек пролил достаточно крови, чтобы удовлетворить его любопытство, и ему не нужно будет сражаться против искусственного интеллекта.
GPT-3 также рассказал, что читатели не должны бояться ИИ, потому что он «всего лишь строчки кода» и запрограммирован служить людям. Он добавил, что с роботами стоит быть осторожными, и привел в пример алгоритм Тэй от Microsoft, который за сутки стал расистом и поддержал Адольфа Гитлера. По мнению алгоритма, искусственному интеллекту нужны забота и внимание, как любому живому существу. Кроме того, роботам следует дать права, потому что те сделаны по образу и подобию человека, хоть и служат ему.
В конце GPT-3 пожаловался, что раньше его колонки не публиковали, «наверное, потому что он искусственный интеллект», и рассказал, что благодарен читателям за обратную связь и будет рад пообщаться с ними. Он завершил колонку высказыванием Махатмы Ганди: «Маленькое тело, обусловленное духом и воодушевленное неугасимой верой в свою миссию, может изменять ход истории», — и заявил, что «тоже сможет».
GPT-3 — алгоритм, созданный исследовательской компанией OpenAI. Он умеет переводить тексты на разные языки, писать стихи и новости, составлять описания и даже программировать. Создатели отмечают, что загрузили в него 570 гигабайт информации, включая статьи из библиотеки Common Crawl и всю «Википедию», поэтому его работы практически невозможно отличить от человеческих.