Վերջին 20 օրում, մենք ամենօրյա ռեժիմով ունենում ենք կորոնավիրուսի 200-ից պակաս նոր դեպքեր: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 10-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սա ընդհանուր առմամբ, բարելավում է, բայց բարելավման մեկ այլ ցուցանիշ էլ ունենք: Ակտիվ դեպքերի թիվը էականորեն նվազել է, այս պահին 3 հազարից պակաս ակտիվ դեպք ունենք: Նաեւ կարեւոր է արձանագրել, որ ամենօրյա թեստերի թիվը աննախադեպ բարձր է: Դրական դեպքերի տոկոսը ցածր է, ինչը համարվում է հայտնաբերելիության մեծ աստիճան: Մենք հիմա մոտավորապես 5-8 տոկոսի շրջանակում ենք, ինչը միջազգայնորեն համարվում է հայտնաբերման բարձր ցուցանիշ: Սա շատ կարեւոր է, որովհետեւ եթե մարդիկ գիտեն, որ վարակված են կորոնավիրուսով, դա անխուսափելիորեն վարքի վրա ազդում է:
Այս առումով կարծում եմ՝ մենք շարունակում ենք բարելավման վիճակում գտնվել: Առաջիկայում այս դրական դինամիկան խախտելու մեր ամենամեծ ռիսկը դպրոցների բացումն է: Այս առումով, կայացվել են որոշումներ, որոնք հասկանալիորեն միանշանակ չեն ընդունվում հանրության կողմից: Մենք պարտադրված ենք անել քայլեր, որ թույլ չտանք, որ վերադառնանք համաճարակային նոր ճգնաժամի»,ա-սաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ երբեն լինում են մեկնաբանություններ, որոնք զարմացնում են. «Բոլոր հակահամաճարակային որոշումները, որ ընդունում ենք, մենք ինքներս ենք կիրառում դրանք եւ պահպանում: Կայացված որոշումները վերաբերվում են մեր երեխաներին նույնպես: Մեր երեխաները ոչ դպրոցներում, ոչ մանկապարտեզներում արտոնյալ չեն: Այնպես որ մենք կգնանք այս ճանապարհով, բայց նաեւ մոնիտորինգ կանենք իրավիճակը եւ եթե այս միտումը շարունակվի, մեր նպատակն է կամաց-կամաց դուրս գալ այս սահմանափակումների ռեժիմից: Մենք համապատասխան որոշումները կկայացնենք, որ օր առաջ մեր երեխաները լիաթոք շնչեն»:

YEREVAN. – In the last 20 days, we are having less than 200 new cases of the coronavirus on a daily basis. Prime Minister Nikol Pashinyan announced this Thursday at the Cabinet session of the government of Armenia.
"This, in general, is an improvement. But we have another indicator of improvement: The number of active cases has significantly decreased; we have less than 3,000 active cases at the moment. It is also important to note that the number of daily tests is unprecedentedly high. The percentage of positive cases is low, which is considered to be a high degree of detection. We are now around 5 to 8 percent, which is internationally considered a high detection rate. This is very important because if people know they are infected with the coronavirus, it inevitably affects their behavior; in this regard, I believe we continue to improve. [But] our biggest risk of breaking this positive dynamic in the near future is the [re]opening of schools. In this regard, decisions have been made that are clearly not taken unequivocally by the public. We are obligated to take steps to prevent a return to a new epidemiological crisis," Pashinyan said.
"Our goal is to gradually get out of this regime of restrictions. We will make the appropriate decisions so that our children can breathe fully as soon as possible," he added.