Նախկինում մենք արտաքին կոմպլեմենտար քաղաքականություն էինք վարում, բայց հիմա այդ լյուֆտը գրեթե չկա, չափազանց նեղացել է։ Այս մասին ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման թեմայով փորձագետների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով Ռուսաստան–Արեւմուտք հարաբերությունների կտրուկ վատթարացման հնարավոր ազդեցությանը ինչպես Ղարաբաղի խնդրի, այնպես էլ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության բալանսի վրա։ Նշենք, որ հանդիպման տեսագրությունը տեղադրված է երկրորդ նախագահի պաշտոնական յություբյան ալիքում։
«Ես հիշեցնեմ, որ 1998-2008 թթ․ մենք արտաքին կոմպլեմենտար քաղաքականություն էինք վարում։ Ուղղակի այն ժամանակը լրիվ ուրիշ էր․ ճիշտ հակառակ պատկերն էր նրա, ինչն այսօր Ձեզ եւ բոլորիս մտահոգում է։ Այն ժամանակ Ռուսաստան-Արեւմուտք հարաբերությունները բավական ջերմ էին, նույնիսկ պատկերացրեք, ՆԱՏՕ-ի հետ Ռուսաստանի ծրագրերն ավելի շատ էին, քան Հայաստան-ՆԱՏՕ, եւ 2002թ․, եթե չեմ սխալվում, ստեղծվեց Ռուսաստան-ՆԱՏՕ հատուկ հանձնաժողով, եւ բավականին էֆեկտիվ համագործակցել են, մինչեւ վրացական կոնֆլիկտի պահը։ Մեկ տարով հետո սառեցվեց, հետո նորը վերսկսեց, մինչեւ 2014թ․ երբ Ղրիմն ընդգրկվեց Ռուսաստանի կազմի մեջ։ Բայց 1990-2000 թվականներին այդ հնարավորությունը կար, դաշտն էր այդպիսին։ Շիրակի, Շրյոդերի, Բեռլուսկոնիի հետ բազմաթիվ հանդիպումների ժամանակ ես տեսնում էի, թե ինչպիսի հարգանքով են իրենք խոսում Ռուսաստանի մասին, Ռուսաստանի նախագահի մասին։ Չի եղել մեկ հանդիպում, որի ժամանակ մենք շրջանցեինք այդ հարաբերությունները։ Եվ այն ժամանակ, իսկապես հնարավոր էր կոմպլեմենտարության սկզբունքով փորձել մեր շահը փնտրել այնտեղ, որտեղ նաեւ հզոր երկրների կամ երկրների միավորումների շահերը համընկնում էին, այլ ոչ թե հակասում էին իրար։ Հիմա, ճիշտ եք ասում, այդ լյուֆտը գրեթե չկա, չափազանց նեղացել է։ Ինչի՞ն է բերելու։ Բերելու է անհրաժեշտության՝ մշակել նոր մոտեցումներ, որոնք հնարավորություն կտան մեր ազգային շահերն առավելագույնս պաշտպանել լրիվ նոր իրավիճակում։ Նայեք, այն ժամանակ մենք ԵԱՏՄ-ի անդամ չէինք, եւ այն ժամանակ մենք անդամակցեցինք մի շարք միջազգային տարբեր կառույցներին, եւ երբեք այդ անդամակցությունը չի հակադրվել Ռուսաստանի հետ մեր ամենինց ջերմ հարաբերություններին, բոլոր ոլորտներում՝ եւ՛ տնտեսական, եւ՛ ռազմական։ Կարծում եմ, այն ժամանակ ուղղակի փայլուն օգտագործվեց այն պահը, երբ կարելի էր ինտեգրվել աշխարհին՝ չափազանց լավ հարաբերություններ պահպանելով քո ռազմավարական գործընկերոջ հետ, որը եւս ինտեգրման այդպիսի պրոցեսի մեջ էր։ Եվ իրար հետ մենք նաեւ սա էինք միշտ քննարկում, որոշ չափով նաեւ սինխրոնիզացման հարց կար։ Հիմա պատկերը լրիվ ուրիշ է։ Այսօր իշխանությունները պետք է կարողանան այդ մտավոր ներուժը գտնել, մշակել մի ծրագիր, որը հնարավորություն կտա այս փոթորկի միջով նավն այնպես տանել, որ երկիրը խնդիրներ չունենա։ Ես կասկածում եմ, որ այս իշխանություններն ունեն այդ մտավոր ունակությունը եւ այդ փորձը։ Իսկ շատ ավելի կարճ եմ կարծում, որ որեւէ մեկը կկարողանա ասել, թե ինչին է սա բերելու։ Մի քիչ սեւ ու սպիտակի է վերածվում այդ հարաբերությունները, եւ եթե հնարավոր է նպաստել, որ հակասություններն այդքան չխորանան, ապա եւս պետք է բոլոր հնարավորությունները ներդնել հնարավորինս մեղմացնելու այդ ոչ ցանկալի մեզ համար գործընթացը»,– ասաց նա։
Քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանի դիտարկմանը, թե ղարաբաղյան հակամարտությունը թերեւս եզակի հարթակներից է, որտեղ Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան եւ Ռուսաստանը ընդհանուր հայտարար ունեն, և հարցին, թե ինչպե՞ս հակամարտության սրումը կարող է ազդել նաեւ այս հարթակի վրա, Քոչարյանը պատասխանել է.
«Մրցակցությունը միշտ եղել է։ Մրցակցության սրության հարցն է։ Երբեք այդ մրցակցությունը չի եղել այն սրության, որ բանակցային գործընթացը ձախողվի կամ, այսպես ասենք, չկարողանան իրար հետ կոմպրոմիս գտնել այս կամ այն մոտեցման շուրջ։ Այդ աստիճան երբեք չի սրվել։ Հիմա մտածում եմ, որ կոնկրետ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի շուրջ եւս կամուրջները չեն այրվելու, եւ համանախագահողները որոշ չափով ի վիճակի են լինելու լեզու գտնել իրար հետ։ Տվյալ դեպքում, այն օրինակները, որ բերեցիք՝ Ուկրաինայի, դա մի քիչ այլ է։ Ուկրաինան ակնհայտ ձգտում է դեպի Եվրամիություն, եւ Ուկրաինայի արտաքին քաղաքականության կողմնորոշումները լրիվ ուրիշ են։ Եթե Հայաստանը փորձի նման դրսեւորումներով հանդես գալ, ապա Հայաստանը եւս կհայտնվի այդ հակասությունների կիզակետում։ Այսօր դա Հայաստանում արվում է շատ ավելի մեղմ, ավելի շատ փորձելով ազդել երիտասարդ սերնդի վրա, պատրաստել հնարավոր ապագա արտաքին քաղաքականության վեկտորի փոփոխությունը։ Բայց այսօր, համենայնդեպս, հռչակվում է, որ բան չեն փոխում։ Իմ գնահատականը հետեւյալն է, որ կոնկրետ Ղարաբաղի հարցի կարգավորման վերաբերյալ տարաձայնությունները չեն խորանալու, բայց լուծումը, որը ենթադրելու է միասնական լուրջ քայլեր, եւս դժվարանալու է, որովհետեւ մի հարց է միայն բանակցային գործընթացը, մյուս հարցն է, երբ որ գալիս ես ինչ-որ լուծման եւ պետք է, օրինակ, քննարկել, թե որ երկրներից են լինելու խաղաղապահ ուժերը, ինչ հարաբերակցությամբ։ Կարծում եմ, այստեղ էական դժվարություններ լինելու են»։
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով՝ համանախագահող երկրների շահերը տարածաշրջանում տարբեր են, բայց տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանելը բոլորի շահերից է բխում։
«Սա միավորում է, եւ ես չեմ զգում եւ այն ժամանակ չեմ զգացել, երբեւիցէ չի եղել, որ նրանք սեղանի շուրջ սկսեն վիճել ինչ-որ հարցի շուրջ։ Համենայնդեպս, կիրառվում էր բանակցային այնպիսի տեխնոլոգիա, որ կոնֆլիկտի կողմերը չեն զգացել արտահայտված տարաձայնությունները բանակցությունների ժամանակ, եւ իմ տպավորությամբ, բոլորը ուզում էի, որ տարածաշրջանում նոր պատերազմ չբռնկվի։ Սա միավորում էր բոլորին, բայց միավորում էր մինչեւ այն պահը, երբ կոնկրետ կարգավորումը պետք է մեկնարկի։ Եվ քանի որ մենք երբեւէ չենք հասել այդ պահին, բացի երեւի թե Քի-Վեստի, երբ մի պահ բավականին մոտ էինք, այդ տարաձայնությունները չէին արտահայտվում։ Եվ դա խոսում է նաեւ համանախագահողների հմտության մասին, քանի որ հիմնականում փորձառու դիվանագետներ էին եւ ներկայացնում էին այնպիսի երկրներ, որոնք լուրջ դիվանագիտական դպրոց ունեն։ Ուղղակի տեխնիկապես ճիշտ էին վարում այդ ամբողջ գործընթացը։ Միգուցե ես հիշեցնեմ, որ այս ֆորմատը միշտ չի եղել։ Բանակցային գործընթացի առաջին ֆորմատը ղեկավարում էր իտալացի դիվանագետ, բայց նա հավաքում էր Մինսկի խումբը, որի նպատակն էր Մինսկի կոնֆերանսի նախապատրաստումը։ Ես առաջին ղարաբաղցին եմ եղել, որ Բորիս Առուշանյանի եւ Հրանտ Խաչատրյանի հետ մասնակցել եմ այդ բանակցություններին։ Դա եղել է 1992 թ․ հուլիսին։ Հիասթափությունս անսահման էր։ Շահումյանի կորստից հետո բավական ծանր վիճակում էի գտնվում, երբ մի շքեղ վիլլայում երկու թե երեք օր, եթե չեմ սխալվում, տասնմեկ երկրից հավաքված դիվանագետներ, մտավարժանքների մեջ էին։ Եվ մենք երեք օր քննարկում էինք, թե ով ենք մենք, ով է ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչը։ Անհասկանալի իրավիճակ էր․ Ղարաբաղում պատերազմ էր, իսկ այստեղ՝ դիվանագիտական մի մեծ խմբի մտավարժանքներ։ Ակնհայտ էր, որ ֆորմատը չաշխատող ֆորմատ է։ Բավականին երկար ժամանակ տեւեց, մինչեւ բոլորը հասկացան, որ սա ուղղակի աշխատող ֆորմատ չէ։ Հետո որոշեցին, որ պետք է լինեն համանախագահողներ, որոնք կոնկրետ, շատ ավելի նպատակաուղղված բանակցություններ կկազմակերպեն՝ փորձելով կոնֆլիկտի կողմերի միջեւ եզրեր գտնել։ Սա մեր ունեցածի ամենավատը չի։ Ունեցել ենք շատ ավելի անհասկանալի, իրավիճակին չհամապատասխանող մի ֆորմատ, սարեր ու ձորեր իրավիճակ, եւ այն բանակցային ֆորմատը, որով այդ իրավիճակը պետք է կարգավորվի»,– ասել է նա։

Раньше мы проводили комплементарную внешнюю политику, а сейчас такого люфта практически нет, он крайне сузился. Об этом на встрече с экспертами по теме урегулирования карабахского вопроса заявил второй президент Армении Роберт Кочарян, отвечая на вопрос возможного влияния резкого ухудшения отношений между Россией и Западом и отражения этого как на карабахский вопрос, так и на баланс внешней политики Армении.
«Напомню, что в 1998-2008 гг. мы проводили комплементарную внешнюю политику. Просто в то время все было совершенно иначе: тогда была полностью противоположная картина тому, что сегодня беспокоит вас и всех нас. В то время отношения Россия-Запад были довольно теплыми, даже представьте, у России было больше программ с НАТО, чем у Армении. Если не ошибаюсь, в 2002 году была создана специальная комиссия Россия-НАТО. И было достаточно эффективное сотрудничество, до момента грузинского конфликта. После этого процесс на год заморозился, потом все снова восстановилось, до тех пор, пока Крым не вошел в состав России. Во время многочисленных встреч с Шираком, Шредером, Берлускони я видел, как они уважительно говорят о РФ, президенте этой страны. И не было ни одной встречи, во время которой мы бы обошли тему этих отношений. И тогда, действительно, можно было попробовать найти наш интерес по принципу комплементарности, где интересы мощных стран или объединений государств также совпадали, а не противоречили друг другу.
Сейчас этого люфта практически нет, он чересчур сузился. К чему это приведет? Приведет к необходимости разработки новых подходов, которые позволят максимально защитить наши национальные интересы в совершенно новой ситуации.  Тогда мы не были членами ЕАЭС, мы были членами разных международных структур, и это никогда не противопоставлялось нашим самым теплым отношениям с Россией. Думаю, в то время просто блестяще был использован момент, когда можно было интегрироваться в мир, сохранив при этом очень хорошие отношения со стратегическим партнером, который также был в подобном интеграционном процессе. Мы вместе обсуждали и все это, в некотором смысле был и вопрос синхронизации. А сейчас картина совершенно иная.
Сегодня власти должны суметь найти этот интеллектуальный потенциал, разработать программу, которая позволит кораблю пройти через этот шторм так, чтобы у страны не было проблем. Я сомневаюсь в том, что действующие власти имеют эти самые интеллектуальные способности и этот опыт. Данные отношения превращаются в белое и черное. И если возможно способствовать тому, чтобы противоречия сильно не усугублялись, то следует использовать все возможности, чтобы смягчить нежелательный для нас процесс», - заявил Кочарян.
В свою очередь, политолог Ерванд Бозоян отметил, что, пожалуй, карабахский конфликт - одна из уникальных площадок, где у США, Франции и России есть общий знаменатель. На его вопрос, как может обострение конфликта повлиять на эту площадку, Кочарян ответил: «Конкуренция была всегда. Тут вопрос обострения конкуренции. Никогда еще эта самая конкуренция не была настолько обострена, чтобы переговорный процесс сорвался или, так сказать, нельзя было найти компромисс друг с другом по тому или иному подходу. Обострения до такой степени никогда не было. Думаю, и сейчас не будут сожжены мосты вокруг процесса карабахского урегулирования, и сопредседатели в какой-то мере будут в состоянии найти общий язык.
В данном случае примеры, которые вы привели, например, Украина, здесь немного все иначе. Украина явно стремится к Европейскому Союзу, и ориентир ее внешней политики совершенно другой. Если Армения попытается выступить с такими же проявлениями, то и она окажется в центре данных противоречий. Сегодня это делается в РА намного мягче, больше делается попытка повлиять на молодое поколение, подготовиться к изменению вектора возможной будущей внешней политики. Но сегодня ничего не меняют.
Моя оценка следующая: разногласия по урегулированию карабахского конфликта не усугубятся, но решение, которое предполагает серьезные единые шаги, также будет трудным, потому что один вопрос - только переговорный вопрос, другой вопрос, когда приходишь к какому-то решению, но при этом должен, например, обсудить, то, из какой страны будут миротворческие силы, в каком соотношении? Думаю, тут будут существенные трудности».
По его словам, интересы стран-сопредседателей в регионе разные, но сохранение мира в регионе исходит из интересов всех. «Это объединение, и я не чувствую, впрочем, и тогда не чувствовал, чтоб они стали спорить по каким-то вопросам. Во всяком случае использовалась такая переговорная технология, что стороны конфликта не чувствовали разногласий, выраженных в ходе переговоров, и, на мой взгляд, все хотели, чтобы в регионе вдруг не вспыхнула новая война. Это объединяло всех, но до того момента, когда конкретно урегулирование должно было стартовать. Но поскольку мы никогда не доходили до этого момента, то эти разногласия не выражались. И это говорит также о навыках сопредседателей, поскольку в основном это были опытные дипломаты. Они просто технически правильно вели весь данный процесс. Напомню, что данный формат был не всегда.
Первый формат переговорного процесса возглавлял итальянский дипломат, но он собирал Минскую группу для подготовки к Минской конференции. Я участвовал в этих переговорах. Это было в июле 1992 года. Разочарование было безграничное. Я был в достаточно плохом состоянии после потери Шаумяна, когда на одной роскошной вилле два или три дня, если не ошибаюсь, дипломаты, собравшиеся из 11 стран, проводили интеллектуальные занятия. И мы три дня обсуждали то, кто мы, а кто представители азербайджанской общины.
Была непонятная ситуация: в Карабахе была война, а там – интеллектуальные занятия большой дипломатической группы. Было очевидно, что это неработающий формат. Все это продлилось достаточно долго, пока все поняли, что это просто неработающий формат. Потом решили, что должны быть сопредседатели, которые будут организовывать конкретные, более целенаправленные переговоры. Но это не самый худший вариант. Был еще более непонятный, несоответствующий ситуации формат, и тот переговорный формат, которым должен был быть урегулирован конфликт», - сказал Кочарян.