Ռուսաստանը հնարավոր է համարում Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի շուրջ դեմառդեմ շփումներն ԱՄՆ-ի հետ: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ ԱՄՆ-ի հետ կապերը կշարունակվեն: Շատ հավանական են դեմառդեմ շփումները՝ կախված տարածաշրջանում տիրող իրավիճակից: Այդ թվում՝ ընտրություններից առաջ»,- ասել է նա:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը չի նշել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի շուրջ վերջին պայմանավորվածություններում Ռուսաստանի դերը, բայց դա չի ազդի այս հարցում ռուս-ամերիկյան երկխոսության վրա: «Պետդեպարտամենտի մեկնաբանության մեջ պարզապես Ռուսաստանի եւ այս համաձայնության ձեռքբերման մեջ մեր դերի մասին մի հիշատակում կա: Մենք դա ինքներս մեզ համար նշեցինք որպես փաստ, բայց դա չի խանգարի ամերիկացիների հետ երկխոսությանը այս խնդրի բովանդակային կողմի վերաբերյալ»,- ասել է Ռյաբկովը:

Deputy Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Ryabkov says Russia views face-to-face contacts with the US over the Nagorno-Karabakh situation as possible.
“Contacts with the US over the Nagorno-Karabakh issue will continue. Face-to-face contacts are very likely, depending on the current situation in the region, including before elections,” he said.
Ryabkov said even though the US Department of State hasn’t indicated Russia’s role in the recent agreements on the ceasefire between Azerbaijan and Armenia in Nagorno-Karabakh, this won’t have an impact on the Russia-US dialogue over this issue.