Երբ որ գնում է պատերազմ, ակնկալել, որ ինչ-որ մեկը մեկին պատժելու է եւ այլն, մենք պետք է կենտրոնանանք մի բանի վրա՝ հաղթանակ: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 5-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե որքան է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցների հնարավորությունը եւ արդյոք միջազգային արձագանքները Արցախում տեղի ունեցող ագրեսիայի նկատմամբ բավարար են:
«Մնացածը, իհարկե, աշխատանքը պետք է, կատարվում է, կկատարվի եւ նաեւ հաղթանակից հետո, որովհետեւ բազմաթիվ, նաեւ ռազմական հանցագործություններ են կատարվել: Բայց այսօր համար մեկ խնդիրը հյամախմբված հաղթանակի հասնելն է»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 21-ին հայտարարել էր, թե Արցախի հարցը դիվանագիտական լուծում չունի այս փուլում, Շավարշ Քոչարյանն արձագանքեց. «Էդ ե՞րբ է եղել, որ պատերազմի ժամանակ դիվանագիտական լուծում է լինում որեւէ հարցի: Ակնհայտ է, որ քանի դեռ կան ռազմական գործողություններ, մեր խնդիրը ռազմադաշտում է»:

During the war, we Armenians only need to focus on one thing, and that is victory. This is what Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Shavarsh Kocharyan told reporters during today’s briefing in parliament, touching upon the question about how likely are sanctions against Turkey and whether the international responses to the military aggression in Artsakh are sufficient.
“Of course, it is necessary to work. Work is being done and will be done after victory because several crimes, including war crimes have been committed. However, today the priority objective is to achieve victory through combined efforts,” he said.
When told that on October 21 Prime Minister Nikol Pashinyan had declared that there is no diplomatic solution to the Artsakh issue in this stage, Kocharyan said the following: “When has there been a diplomatic solution to any issue during a war? It is clear that our objective is on the battlefield so long as there are hostilities.”