Ուկրաինայի հայերը շարունակում են մարդասիրական օգնություն տրամադրել իրենց հայրենիքին: Ինչպես հաղորդում է UA-Report.info-ն, Ուկրաինայի հայերի միության գործադիր տնօրեն Հովակիմ Հարությունյանի խոսքով՝ երեկ Երեւանում հանդիպել են Ուկրաինայից ժամանած մարդասիրական օգնության 5 բեռնատարներ (100 տոննա): Եւս 40 տոննա բեռ պատրաստվում է Հայաստան առաքման:
Հայրենիքին արդեն ցուցաբերվող օգնության թվում են շտապօգնության մեքենաներ, ռեանեմոբիլ-ամենագնացներ, գեներատորներ, բժշկական սարքավորումներ, սնունդ, առաջին օգնության պարագաներ, հագուստ, անվասայլակներ եւ շինանյութեր:
«Ավելի քան 2500 մարդու ամեն օր սնունդ եւ անհրաժեշտ օգնություն է տրամադրվում Ուկրաինայի հայերի միության կողմից: 100-ից ավելի ընտանիքի օգնություն է ցուցաբերվել կացարանի հարցում»,- ասել է Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ պատերազմի առաջին իսկ օրերից Կիեւում եւ Երեւանում գործում են Ուկրաինայի հայերի միության օպերատիվ շտաբեր, որոնք օգնություն են տրամադրում Հայաստանի հայրենակիցներին: Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են Ուկրաինայի հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու ուկրաինական թեմի առաջնորդ Մարկոս Հովհաննիսյանը, տարածաշրջանային հայ համայնքների ղեկավարներ, ինչպես նաեւ կամավորներ Հայաստանից:

The Armenians of Ukraine continue to send humanitarian aid to Armenia. According to UA-Report.info, Executive Director of the Union of Armenians of Ukraine Hovakim Harutyunyan said five trucks (100 tons) of humanitarian aid have already been sent to Yerevan, and another 40 tons will be sent soon.
The Armenians of Ukraine have already sent ambulance trucks, reanimobiles, generators, medical equipment, food, first aid kits, clothes, wheelchairs and construction materials.
“Every day, the Union of Armenians of Ukraine sends food and necessary assistance to over 2,500 people. Over 100 families have received help with regard to shelters,” Harutyunyan said.
Starting from the very first days of the war in Artsakh, the Union of Armenians of Ukraine set up operative headquarters in Kyiv and Yerevan which provide assistance to the people in Armenia. Among the members of the task force are President of the Union of Armenians of Ukraine Vilen Shatvoryan, leader of the Ukrainian Diocese of the Armenian Holy Apostolic Church Marcos Hovhannisyan, heads of Armenian communities in regions, as well as volunteers from Armenia.