ՀԱՊԿ-ը լուրջ մտահոգություն է հայտնում Հայաստանում տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպի կապակցությամբ, որի հետեւանքով ռուսական ուղղաթիռ է խոցվել, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է կազմակերպության մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը:
«Մենք շատ ենք ցավում, որ հակամարտության սրումը [Ղարաբաղում] հանգեցրեց այդպիսի տխուր հետեւանքների: Լուրջ մտահոգություն ենք հայտնում կատարվածի կապակցությամբ, ցավակցում ենք զոհված անձնակազմի հարազատներին եւ մտերիմներին: Կսպասենք հետաքննության արդյունքներին, որտեղից է արձակվել կրակոցը»,- ասել է Զայնետդինովը:
Նա հիշեցրել է, որ ՀԱՊԿ-ը բազմիցս հակամարտող կողմերին հրադադարի կոչ է արել:
Ավելի վաղ ռուսական Մի-24 ուղղաթիռը ՀԶՀՀ-ից խոցվել էր Հայաստանի օդային տարածքում՝ Ադրբեջանի սահմանի մոտ: Մի-24-ն ընկել է Հայաստանի լեռնային շրջանում, անձնակազմի երկու անդամներ զոհվել են: Բաքուն խոստովանել է, որ ուղղաթիռը «սխալմամբ» է խոցել։

ОДКБ выражает серьезную озабоченность в связи с трагическим инцидентом в Армении, в результате которого сбит российский вертолет, заявил РИА Новости пресс-секретарь организации Владимир Зайнетдинов.
«Мы очень сожалеем, что обострение конфликта [в Карабахе] привело к таким печальным последствиям. Выражаем серьезную озабоченность произошедшего инцидента, выражаем соболезнования родным и близким погибшего экипажа. Дождемся результатов расследования, откуда был произведен выстрел», — сказал Зайнетдинов.
Он напомнил, что ОДКБ неоднократно призывала конфликтующие стороны к прекращению огня.
Ранее российский вертолет Ми-24 был сбит из ПЗРК над Арменией вблизи границы с Азербайджаном. Ми-24 РФ упал в горной местности в Армении, два члена экипажа погибли. Баку признал, что сбил вертолет «по ошибке».