Ռուսաստանը խաղաղապահներով առնվազն 22 Իլ-76 ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռ կուղարկի Լեռնային Ղարաբաղ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին: Համապատասխան տեսանյութը հրապարակել է ՌԴ պաշտպանության վարչության ազգային կենտրոնը:
«Հստակեցնում եմ ռուսական ռազմական կոնտինգենտի տեղափոխման գրաֆիկը. 11 ինքնաթիռ թռիչքներ է կատարում նշանակության օդանավակայաններ, 11 ինքնաթիռ սպասում է թռիչքին»,-հայտնել են կենտրոնի ծառայողները՝ աշխատանքի մասին զեկուցելով կենտրոնի պետ, գեներալ-գնդապետ Միխայիլ Միզինցեւին:
1,5 րոպե տեւողությամբ տեսահոլովակում Միզինցեւը հանձնարարում է հստակեցնել օդանավերի թռիչքների գրաֆիկը, ապահովել Իլ-76 ինքնաթիռների երկու խմբերի համաժամանակյա աշխատանքը՝ յուրաքանչյուրը 3-ական ինքնաթիռով խմբերի միջեւ առնվազն 3 ժամ ինտերվալով՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի օդային տարածքների օգտագործմամբ:

Россия направит в Карабах не менее 22 военно-транспортных самолётов Ил-76 с миротворцами, следует из видео Национального центра управления обороной РФ, опубликованного во вторник, сообщает РИА Новости
«Уточняю график перевозки российского воинского контингента самолетами военно-транспортной авиации: 11 самолётов выполняют полеты в аэродромы назначения, 11 самолетов загружено – ожидают вылета», - говорят служащие центра, отчитываясь о работе начальнику НЦУО генерал-полковнику Михаилу Мизинцеву.
На видеоролике продолжительностью 1,5 минуты Мизинцев поручает провести уточнение графика полётов воздушных судов, обеспечить одновременную работу двух групп самолётов Ил-76 – каждый по три самолета с интервалом между группами не более трех часов - с использованием воздушного пространства Армении и Азербайджана.