ՌԴ ՕՏՈՒ Մի-8 եւ Մի-24 ուղղաթիռները ներգրավված են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղապահ գործողության մեջ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը։
Նախօրեին ՌԴ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի Գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ Սերգեյ Ռուդսկոյը հայտնել էր, որ մեկ օրում Լեռնային Ղարաբաղ են տեղափոխել 414 ռուս խաղաղապահների եւ մի քանի տասնյակ ավտոմեքենաներ ու այլ մեքենաներ, ինչպես նաեւ 8 ուղղաթիռ եւ անօդաչուներ։ Խմբավորումն ընդհանուր պետք է կազմված լինի 1960 հրաձիգից, 90 զրահափոխադրիչից, 380 ավտոմեքենայից եւ այլ տեխնիկայից։
«Ռազմատրանսպորտային ավիացիայի Ան-24 «Ռուսլան» օդանավերով Երեւանի օդանավակայան է տեղափոխվել Ռուսաստանի ՕՏՈՒ բանակային ավիացիայի Մի-8 եւ Մի-24 ութ ուղղաթիռ։ Ուղղաթիռները ներգրավվելու են խաղաղապահ գործողության անցկացմանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի եւ ռազմական գործողությունների դադարեցման վերահսկման շրջաններում օդային մոնիթորինգի իրականացման համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ
Դրանիրց բացի, ուղղաթիռները դժվարամատչելի շրջաններ են տեղափոխելու նյութատեխնիկական գույք եւ խաղաղապահ զորակազմի անձնակազմին։

Russian military helicopters are also involved in the peacekeeping operations for the settlement of the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict, RIA Novosti reported, citing the Russian Defense Ministry.
Sergey Rudskoy, Chief of the Main Operational Directorate of the General Staff of the Russian Armed Forces, had said Wednesday that 414 Russian peacekeepers and several dozen military vehicles, equipment, as well as eight military helicopters and drones were transported to Nagorno-Karabakh in one day. The total Russian contingent shall consist of 1,960 servicemen with firearms, 90 armored personnel carriers, and 380 units of motor vehicles and special equipment.
"The helicopters will be involved in the conducting of peacekeeping operations—to carry out aerial monitoring—in the areas of overseeing the ceasefire and the cessation of hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone," the respective statement said in particular.
In addition, these helicopters will transport logistics equipment and peacekeeping personnel to hard-to-reach areas.