Ռուսաստանցի փրկարարները, ովքեր ժամանել են Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար, ճամբար են տեղակայել Ստեփանակերտի մերձակայքում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Փրկարարներին հատկացվել է Իվանյան գյուղի քաղաքապետարանի շենքը, որտեղ կտեղակայվեն օպերատիվ շտաբը եւ ՌԴ ԱԻՆ աշխատակիցները: Այստեղից կհամակարգվեն օպերատիվ խմբի գործողությունները եւ հատուկ կապ կիրականացվի Մոսկվայի հետ:
Խումբը պետք է լինի Մարդասիրական արձագանքման միջգերատեսչական կենտրոնի կազմում, որը ստեղծվել է Ռուսաստանի կողմից՝ պատերազմից հետո տեղի բնակչությանը օգնելու համար:
Այժմ դրանում ընդգրկված են ՌԴ ԱԻՆ 30 աշխատակիցներ, բայց նախարարությունը հայտարարել է, որ պատրաստ է 150 մարդ ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ:

Российские спасатели, прибывшие в Нагорный Карабах оказывать гуманитарную помощь, развернули лагерь около Степанакерта, передает РИА Новости.
Спасателям предоставили здание муниципалитета села Иванян, в котором разместиться оперативный штаб и сами сотрудники МЧС РФ. Отсюда будут координироваться действия оперативной группы и вестись спецсвязь с Москвой.
Группировка должна войти в состав Межведомственного центра гуманитарного реагирования, созданного Россией для помощи местному населению после войны.
Сейчас она составляет 30 сотрудников МЧС РФ, но в министерстве заявляли о готовности направить в Нагорный Карабах 150 человек.