Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հրամանով ականազերծման, հաշտեցման, տրանսպորտային, բժշկական եւ առեւտրակենցաղային ապահովման ռուսական մարդասիրական կենտրոններ են ստեղծվել՝ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ գործողություն իրականացնելու համար: Այս մասին հայտնել են Պաշտպանության ազգային կառավարման կենտրոնում։
«Լեռնային Ղարաբաղում մարդասիրական բնույթի խնդիրների ամբողջ շրջանակը լուծելու համար Մարդասիրական արձագանքման միջգերատեսչական կենտրոնի (հումանիտար արձագանքի համակարգման «Հյուսիս» եւ «Հարավ» կենտրոններ, Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի հետ համատեղ ջոկատ) կազմում ստեղծվել են հինգ լրացուցիչ կենտրոններ՝ Մարդասիրական ականազերծման կենտրոն, Պատերազմող կողմերի հաշտեցման կենտրոն (ներառյալ հոգեբանական աշխատանքի բաժինը, հեռուստառադիոհեռարձակման կայանները, «Խաղաղարարի տեղեկագիր»-ի խմբագրությունը), Տրանսպորտի աջակցության կենտրոն, Բժշկական աջակցության կենտրոն, Առեւտրակենցաղային ապահովման կենտրոն»,- հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Պաշտպանության կառավարման ազգային կենտրոնում նշել են, որ Մարդասիրական արձագանքման միջգերատեսչական կենտրոնի կազմակերպչական միջուկը Ռազմատրանսպորտային ավիացիայի ինքնաթիռներով Լեռնային Ղարաբաղ է բերվել նոյեմբերի 19-ին: «2020 թվականի նոյեմբերի 20-ից այն կսկսի առաջնահերթ միջոցառումների իրականացումը»,- նշել են զինվորականները:

By the order of Minister of Defense of Russia, army general Sergey Shoygu, humanitarian centers for demining and reconciliation, the provision of transport and medicine and commercial-household have been set up in order for Russian peacekeepers to carry out their operations in Nagorno-Karabakh, the National Defense Management Center reported.
“To provide all the humanitarian issues in Nagorno-Karabakh, five additional centers have been set up as part of the Interdepartmental Humanitarian Response Center, including the Humanitarian Demining Center, the Center for Reconciliation of Warring Parties, the Transport Support Center, the Medical Support Center and the Commercial-Household Center,” TASS reported.
The National Defense Management Center reported that the organizational core of the Interdepartmental Humanitarian Response Center was brought to Nagorno-Karabakh via military transport aircraft on November 19.