Նոյեմբերի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ: Այս մասին հայտնում են ՊՆ-ից։
Դավիթ Տոնոյանը բարձր է գնահատել տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության դերն ու ջանքերը, ինչպես նաեւ Արցախում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ընթացքն ու արդյունավետությունը:
Կողմերը կարեւորել են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի եւ Կարմիր Խաչի միջազգային Կոմիտեի համակարգմամբ իրականացվող զոհված զինծառայողների, գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հայտնաբերման եւ փոխանակման աշխատանքները:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հերթական անգամ ցավակցական խոսքեր է ուղղել ՌԴ դեսպանին՝ ՀՀ տարածքում Մի-24 ուղղաթիռի խոցման արդյունքում ՌԴ զինծառայողների զոհվելու կապակցությամբ եւ Սերգեյ Կոպիրկինին փոխանցել մայոր Յուրի Իշչուկին (հետմահու), ավագ լեյտենանտ Ռոման Ֆեդինին (հետմահու) եւ ավագ լեյտենանտ Վլադիսլավ Գրյազինին Մարտական ծառայության մեդալով պարգեւատրելու մասին ՀՀ նախագահի հրամանագրերը եւ պարգեւները:

Minister of Defense of Armenia Davit Tonoyan today met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Armenia Sergey Kopirkin, the Ministry of Defense reported.
Tonoyan highly appreciated Russia’s role and efforts for a settlement of the military-political situation in the region, as well as the course and effectiveness of the Russian peacekeeping mission.
The parties attached importance to the efforts for detection and exchange of deceased servicemen, captives, hostages and missing persons that are being made through the coordinated efforts of the peacekeeping forces of the Russian Federation and the International Committee of the Red Cross.
Once again, the defense minister expressed condolences to the Ambassador of Russia over the death of Russian servicemen after the downing of the Russian Mi-24 helicopter in Armenia’s territory and transmitted the decrees of the President of Armenia on granting the Medal for Combat Service to Major Yuri Ishchuk (posthumously), Senior Lieutenant Roman Fedin (posthumously) and Senior Lieutenant Vladislav Gryazin and the awards to Sergey Koprikin.