ՀՀ պաշտպանության նորանշանակ նախարարին դեռ մի 2 ամիս պետք է, որ ծանոթանա՝ Հայաստանում ինչ է կատարվում։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 23-ին, ՊՆ շենքի դիմաց բողոքի ակցիա իրականացնելիս ասաց անհետ կորած զինծառայողի հարազատը։
«Երբ Տոնոյանն էր նախարարը, 2 անգամ հանդիպեցինք, ներկայացրինք մեր պահանջները, բայց ոչ մի սպայի չկանչեց, ոչ մի մեղադրանք չներկայացրեց։ Եթե ինքն այսօր պաշտոնազուրկ է, դա չի նշանակում, որ ինքը պատասխանատվությունից ազատվում է։ Ինքն իր սեւ գործն արեց, ռադը քաշեց ու գնաց, թոող գա ու պատասխանի բոլոր ծնողներին։ Նա մեզ հետ հանդիպման ժամանակ ասել էր՝ 1-2 շաբաթվա ընթացքում այս հարցը կլուծվի, բայց 1,5 ամիս է՝ այս հարցը չի լուծվում»,- ասաց նա։
Անհետ կորած զինծառայողի հարազատը նշեց, որ այստեղ ակցիա իրականացնում են հիմնականում Ջեբրայիլում, Հադրութում ծառայած զինվորների ծնողներ. «Առաջին հարվածները եղել են Ջեբրայիլի, Հադրութի, Թալիշի, Ֆիզուլիի, Մատաղիսի վրա։ 2500 կորած երեխա ունենք, որոնցից ոչ մի լուր չունենք։ Երբ պատերազմը վերջացել էր, Շուշիում բեկորային վիրավորում ստացածներին անգամ այնքան են այնտեղ թողել, բոլոր երեխաները գլխից խփված են»։
Անդրադառնալով պատերազմի օրերին ՊՆ-ի կողմից հրապարակվող տեղեկատվության իսկությանը՝ ակցիայի մասնակիցն ասաց. «Որ ամեն օր Արծրունը հայտարարում էր՝ մենք հաղթելու ենք, տանկեր ենք գրավում, զորքեր ենք ջախջախում. ո՞ւր է իրենց արածը։ Արծրուն պետք է մեղադրանք առաջադրեն. ամբողջ աշխարհին խաբել ես։ Ո՞նց կարելա 1,5 ամիս մի ամբողջ ազգի խաբել»։

Когда министром (обороны – ред.) был Давид Тоноян, мы дважды с ним встречались, озвучили свои требования, но он не вызвал ни одного офицера, не предъявил никаких обвинений. Об этом 23 ноября заявил участник проходящей перед зданием Минобороны акции протеста родственников без вести пропавших военнослужащих.
«Отставка не освобождает Тонояна от ответственности. Во время встречи с нами он сказал, что этот вопрос будет решен в течение 1-2 недель, прошло уже 1,5 месяца, но ничего не решается», - добавил он.
По его словам, здесь проводят акцию родители военнослужащих, которые служили в основном в Джабраиле и Гадруте.
«Первые удары были нанесены по Джабраилу, Гадруту, Талышу, Физули, Матагису. Число пропавших без вести военнослужащих достигает 2500, о которых нам ничего не известно. Арцруну (Ованнисяну– ред.) тоже должно быть предъявлено обвинение. Как можно было в течение 1,5 месяца обманывать целый народ?», - заключил родственник пропавшего без вести военнослужащего.