Եվրոպացի ֆերմերները միլիոնավոր եվրոների վնասներ են կրում, բազմաթիվ տնտեսություններ հատնվել են սնանկացման եզրին: Պատճառը` E.Coli բակտերիան է, որ ըստ նախնական ենթադրության` մարդկանց փոխանցվում էր բանջարեղենից: Վերջին բացահայտումը, ըստ որի, վարակի աղբյուրը ծլարձակած սոյան է, փոքր-ինչ մեղմել է իրավիճակը, սակայն խուճապը դեռ չի վերացել:
Եվրամիությունում բանջարեղենի շաբաթական շրջանառությունը 1 մլրդ եվրո է, ֆերմերների վնասները գնահատվում են առնվազն 300 մլն եվրո: Համարյա ողջ Եվրոպայում մարդիկ դադարել են բանջարեղեն գնել, իսկ գերմանական իշխանությունները մարդկանց խորհուրդ են տվել միառժամանակ խուսափել վարունգից, լոլիկից եւ սալաթներից:
Ռուսաստանում ոչ միայն արգելել են բանջարեղենի ներմուծումը Եվրոպայից, այլեւ վաճառքից հանվում են մինչ արգելքը ներմուծված կարտոֆիլը, կաղամբը եւ այլ բանջարեղեններ; Օրինակ` շուկաներին արգելվել է վաճառել ֆրանսիական կարտոֆիլը:
Նշենք, որ Ռուսաստանի կողմից բանջարեղենի ներմուծման արգելքը մեր տարածաշրջանի վրա չի տարածվում, իսկ հայկական որոշ ընկերություններ նախատեսում են ռուսական շուկայում եվրոպական բանջարեղենին փոխարինել հայկականով:

YEREVAN. – The European farmers suffer million euro losses, many households are on the edge of bankruptcy due to outbreak of deadly E. coli bacteria transmitted to humans through vegetables.
The recent disclosure by German doctors that outbreak was caused by bean sprouts somehow eased tension but the panic has not yet disappeared.
Weekly turnover of vegetables in the EU reaches 1 billion euros, while losses of the European farmers are estimated at 300 million euros.
Almost all Europeans stopped buying vegetables, while the German government advised that people should temporarily avoid buying cucumbers and tomatoes.
Russia not only prohibited import of vegetables from Europe, but has removed from sale already imported potatoes, cabbage and other vegetables. For instance, sale of French potatoes is banned.
It should be noted that the Russian ban on imports does not affect the South Caucasus, therefore some companies plan to replace European vegetables by Armenian ones in the Russian market.