Հարյուրավոր հարցեր կան համավարակի կանխարգելման եւ բուժման արդյունավետության, մարդու իրավունքների սահմանափակման, հետեւանքների վերացման կամ մեղմման գործողությունների արդյունավոետության հետ կապված: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 20-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Ֆինանսավարկային եւ բյուջետայինհարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսի հարցով քննիչ հանձնաժողով ձեւավորելու խնդրին:
Նրա խոսքով, կարեւոր է նաեւ, որ որոշումները ճիշտ ժամանակին կայացվեն, որովհետեւ եթե անգամ ճիշտ որոշումն ուշ է կայացվում, դա ունենում է տնտեսական գին, երբեմն նաեւ մարդկային կյանքեր է արժենում. «Այս հարցերի պատասխաններն ստանալուց հետո միայն հանձնաժողովը կկարողանա եզրահանգումներ անել»,-ասաց նա:
«Մենք հասկանում ենք, որ աշխարհում տեղի են ունենում համավարակի տարածման 2-րդ, 3-րդ փուլեր, որոնք ունեն նաեւ օբյեկտիվ հիմքեր, սակայն ուսումնասիրության առարկա պետք է դառնան սուբյեկտիվ հարցեր, թե որ դեպքերում մենք կարող էինք ավելի արդյունավետ գործել»,-ասաց Խաչատրյանը:

Есть сотни вопросов по части эффективности предотвращения и лечения коронавируса, ограничений прав человека и тех, которые связаны с эффективностью действий по устранению или смягчению последствий. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 20 января депутат от партии «Светлая Армения», председатель постоянной Комиссии Национального Собрания по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Аркадий Хачатрян, касаясь вопроса формирования следственной комиссии по вопросу коронавируса.
По его словам, важно также, чтобы решения принимались в правильное время, потому что даже если правильное решение принимается поздно, оно имеет экономическую цену, иногда это стоит еще и человеческих жизней. «Только получив ответы на эти вопросы, комиссия сможет сделать выводы. Мы понимаем, что в мире уже 2-ой и 3-ий этапы распространения эпидемии, что также имеет объективные основания, но предметом изучения должны быть субъективные вопросы, в каких случаях мы могли бы действовать более эффективно», - отметил Хачатрян.