Մեծ ջանասիրությամբ, ոգեւորությամբ, հետեւողականորեն արվել է ամեն ինչ, պառակտել են հասարակությունը սեւ ու սպիտակի, հարուստի-աղքատի, ռուսամետ-հակառուս բաժանարար գծեր ենք մտցրել մեր հասարակության մեջ: Այս մասին այսօր` հունվարի 27-ին, մի քանի լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը` պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, որ տպավորություն կա, որ Հայաստանի ղեկավարը ձեռնտու է Թուրքիային եւ Ադրբեջանին։
«Ես ստիպված եմ Ձեր հարցին անուղղակի պատասխանել։ Սովորաբար ի՞նչ է անում մեկ պետությունը մյուսի դեմ, եթե համարում է, որ այդ պետությունն իր համար սպառնալիք է կամ խանգարում է ինչ-որ բաներում, կարճ ասած՝ թշնամի համարվող պետության դեմ։ Կա դասական փաթեթ. առաջինը՝ պառակտել հասարակությունը։ Անում են դա, եւ մենք պատմությունից բազմաթիվ օրինակներ ունենք՝ նույնիսկ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ինչպես էին բոլշեւիկներին ֆինանսավորում Ռուսաստանում հեղափոխություն կազմակերպելու համար։ Երկրորդը` թուլացնել բանակը եւ անվտանգության հետ կապված բոլոր համակարգերը, երրորդը՝ անվստահություն սերմանել պետական իստիտուտների նկատմամբ եւ չորրորդը՝ փչացնել հարաբերությունները դաշնակիցների եւ բարեկամ պետությունների հետ։ Հիմա հակառակից գանք, այդ չորս գործողություններից ո՞ր մեկը չի արել ՀՀ վարչապետը, օգնեք ինձ։ Մեծ ջանասիրությամբ, ոգեւորությամբ, հետեւողականորեն արվել է ամեն ինչ, պառակտել ենք սեւ ու սպիտակի, հարուստի-աղքատի, ռուսամետ-հակառուս բաժանարար գծեր ենք մտցրել մեր հասարակության մեջ, քայքայել ենք բանակը, սկսել ենք դա «Մարտի 1-ի» քրեական գործով, գեներալ-գնդապետների մեղադրանքներով, բազմաթիվ այլ ճանապարհներով փորձել ենք վարկաբեկել մարտական ուղի անցած մեր հերոսներին, անվտանգության համակարգը հանձնարարություն էր ստանում սատանա փնտրել, ՀԴՄ կտրոններ ստուգել, այլ ոչ թե թշնամու գործակալական ցանցը հայտնաբերել Հայաստանում»,-ասաց նա։
Երկրորդ նախագահի խոսքով` մենք պատերազմի օրը չգիտեինք, որովհետեւ այդ համակարգում, որտեղ աշխատում են նորմալ մարդիկ, հանձնարարված էր սատանա փնտրել եւ փնտրում էին։
«Հիշում եք՝ կառավարության նիստում այդ հայտնի արտահայտությունները։ Անվստահությունը պետական ինստիտուտների նկատմամբ․ չի կարող մի երկրում այսքան ստերից հետո հավատի բեկոր մնալ պետական ինստիտուտների նկատմամբ։ Խոսքը ոչ միայն այս 44 օրվա ստերի մասին է, այլ մոտ 3 տարվա ստերի։ Այս ամբողջ դասական փաթեթն իրականացվել է Հայաստանում։ Ես չեմ կարող ասել, որ այս իշխանությունները թուրքական գործակալներ են, բայց կարող եմ ասել մի բան․ եթե Հայաստանի վարչապետը լիներ թուրքական գործակալ, կաներ այն ամենը, ինչ արվել է Հայաստանի Հանրապետությունում, պատահականությո՞ւն է, թե՞ օրինաչափություն, չարամտությո՞ւն է, թե՞ չհասկանալով ինչ-որ քայլեր էին արվում, դա մեծ հարց է, եւ դա եւս պետք է պարզել։ Յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է մտածել, որ այո, այստեղ կա լրջագույն խնդիր, որը պետք է բացահայտել»,- հավելեց նա։

All efforts have been made to split the society into blacks and whites, rich and poor, pro-Russian and anti-Russian. This is what second President of Armenia Robert Kocharyan said in an interview with several media outlets today, responding to a reporter’s question if there is an impression that the leader of Armenia favors Turkey and Azerbaijan.
“I have to answer your question indirectly. How does one state act against another state, if it considers that state a threat or it views that state as an enemy? First, it splits the society. Then, it weakens the army and all security system. Later, it instills lack of confidence in state institutions and destroys the state’s relations with allies and friendly states. Which of these actions has the Prime Minister of Armenia not taken? All efforts have been made to split the society into blacks and whites, rich and poor, pro-Russian and anti-Russian. The army has been destroyed, and attempts have been made to discredit Armenian heroes. There was no assignment to detect a network of the enemy’s agents in Armenia,” he said.
According to the second President, Armenia didn’t know when the war would begin because the normal people working within public administration bodies were assigned to seek devils, and they were doing that.
“After all the lies that have been told, nobody can believe in the state institutions in Armenia. It’s not only about the lies told during the 44 days of the war, but also the lies told over the past three years. I can’t say that the authorities of Armenia are Turkey’s agents, but I can say that if the Prime Minister of Armenia was Turkey’s agent, he would take all the actions that have been taken in Armenia. Is this by chance, or is it a pattern? Was this done with lack of understanding? This is a big issue that needs to be clarified. Every citizen of Armenia can think that, yes, there is a serious issue that needs to be identified,” he added.