Չինաստանը ժամանակավորապես արգելել է Կանադայից ժամանող օտարերկրացիաների մուտքը, եթե անգամ նրանք ունեն աշխատանքի գործող թույլտվություն, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով Տորոնտոյում Չինաստանի հյուպատոսությանը:
«Բոլոր օտարերկրյա քաղաքացիներին, որոնք ունեն Չինաստանում աշխատելու, անձնական գործերի եւ ընտանիքի հետ վերամիավորվելու համար գործող կացության իրավունք, ժամանակավորապես թույլ չի տրվում մուտք գործել Չինաստան Կանադայից»,-նշված է հյուպատոսության հայտարարության մեջ:
Արգելքը չի վերաբերում դիվանագիտական կամ ծառայողական վիզաներ ունեցող անձանց:
Վիզայի ռեժիմի դադարեցումը պայմանավորված է նրանով, որ Կանադան սահմանափակում է արտասահմանյան ուղեւորությունները՝ COVID-19-ի հետ կապված մտավախություններից ելնելով: Շաբաթ Կանադան հաղորդել է հիվանդության  4 255 նոր դեպքի մասին, ընդ որում՝ համավարակի ամբողջ ընթացքում երկրում մահացել է 19 942 մարդ:
Կանադա ժամանող ավիաընկերությունների բոլոր ուղեւորները պետք է հանձնեն կորոնավիրուսի թեստ օդանավակայանում եւ սպասեն հյուրանոցում երեք օր սեփական միջոցներով, քանի դեռ նրանց չեն հայտնել թեստի արդյունքները, ուրբաթ հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն:
Առաջիկա շաբաթներին կանադացի զբոսաշրջիկները, որոնք կվերադառնան ԱՄՆ-ից ցամաքային ճանապարհով, պետք է ցույց տան կորոնավիրուսի թեստի բացասական պատասխանը, որից հետո միայն նրանց կթույլատրվի մուտք գործել երկիր:

Китай наложил временный запрет на въезд для иностранцев, прибывающих из Канады, даже при наличии действующего разрешения на работу, сообщает Reuters со ссылкой на консульство Китая в Торонто.
«Всем иностранным гражданам, имеющим действительный вид на жительство в Китае для работы, личных дел и воссоединения с семьей, временно не разрешается въезд в Китай из Канады», - отмечается в заявлении консульства.
Запрет не коснется лиц, имеющих дипломатические или служебные визы, отмечается в сообщении.
Приостановление визового режима связано с тем, что Канада ограничивает трансграничные поездки из-за опасений, связанных с COVID-19. В субботу Канада сообщила о 4 255 новых случаях заболевания, при этом с начала пандемии умерли 19 942 человека.
Все пассажиры авиакомпаний, прибывающие в Канаду, должны будут пройти тест на коронавирус в аэропорту и ждать в гостинице до трех дней за свой счет, пока не прибудут результаты, заявил в пятницу премьер-министр Канады Джастин Трюдо.
В ближайшие недели канадские туристы, возвращающиеся из США по суше, должны будут показать отрицательные результаты теста на COVID-19, прежде чем им разрешат въехать в страну.