Խորհուրդ եմ տալիս չսպասել հրաշքների, քանի որ գիտության եւ կրթության ոլորտի այսօրվա համեստ ֆինանսավորման պայմաններում դա պարզապես անհնար է: Այս մասին փետրվարի 1-ին «Գիտությունը որպես անվտանգության եւ զարգացման հենարան» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Ընդ որում, նախարարը խոստովանեց, որ Հայաստանում խորհրդային շրջանում այս առումով ոչ մի էական խնդիր չէր ծագում:
«Այո, կար Խորհրդային Միություն, Խորհրդային Միությունը ներդնում էր անսահմանափակ միջոցներ եւ գիտնականների համար ձեւավորում ամենալուրջ պատվերները, այդ թվում՝ ռազմական արդյունաբերության, տիեզերագնացության ոլորտներում: Այո, ԽՍՀՄ-ում կար անվճար կրթություն, քանի որ պետությունը փոխհատուցում էր այդ ծախսերը: Այսօր մենք ի վիճակի չենք հավատարիմ մնալ այս ավանդույթին: Ուստի մենք անցել ենք վճարովի ծառայությունների մատուցման: Այսօր մենք ունենք մի քանի տասնյակ բուհեր, ինչը բացարձակապես լուրջ չէ, եւ դրա համար պետք է լրջագույն քայլեր ձեռնարկվեն»,- նկատեց Դումանյանը:
Միաժամանակ նախարարը նշեց, որ այսօրվա ուսանողները չեն ձգտում գիտնական դառնալ: Ավելին, բուհում մնալու եւ գիտակրթական աշխատանքով զբաղվելու մրցակցություն չկա: Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, երկրում կան լուրջ, մոտիվացված, կրթված երիտասարդներ, բայց նրանք շատ քիչ են, իսկ լավ սովորող երիտասարդներից շատերը, դառնալով լավ մասնագետներ, բուհից հետո գնում են արտերկիր՝ բարձր վարձատրվող աշխատանքի:

I advise you to not wait for miracles since it is simply impossible when there is modest funding for science and education. This is what Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Vahram Dumanyan said during today’s parliamentary hearings devoted to the topic of “Science as a Pillar for Security and Development”.
Moreover, the minister admitted that Armenia didn’t face any problems with funding during the Soviet era.
“The Soviet Union would invest unlimited resources and would place major orders for scientists, including in the military industry and space travel. Yes, there was free education since the government would reimburse the expenses. Today, Armenia can’t stay true to this tradition. So, we provide paid services. There are several dozens of universities, but serious steps need to be taken to solve this issue,” Dumanyan said, adding that even though there are serious, motivated and educated young people in Armenia, they are very few in number, and most of the young people who study well go on to become good specialists and leave for abroad in search of high-paying jobs.