Apple-ն աշխատում է առանց էկրանային կտրվածքի սմարթֆոնի մշակման ուղղությամբ: Այս մասին Twitter-ում հայտարարել է MauriQHD նիկով ցանցային ինսայդերը, փոխանցում է «Լենտա»-ն:
Բլոգերն հայտարարել է, որ տեղյակ է iPhone նախատիպի գոյության մասին, որը Face ID սենսորի էկրանային կտրվածք չունի: Սակայն սարքի առջեւի մասում բոլոր անհրաժեշտ սենսորները եւ ձայնային դինամիկը տեղավորելու համար ինժեներները ստիպված էին էկրանի վերին շրջանակն ավելի լայն դարձնել:
MauriQHD-ի կարծիքով` 2021 թվականի համար պլանավորված Apple սմարթֆոնների սերնդում ընկերությունը կպահպանի դեվայսների ծանոթ դիզայնը: Ինսայդերը ենթադրել է, որ իր նկարագրած նախատիպը կարելի է ամերիկյան ապրանքանիշի սմարթֆոնի առաջին տարբերակներից մեկը համարել, որը կթողարկվի 2022 թվականին: Ենթադրաբար, այդպիսի սարքը կստանա iPhone 14 անվանումը, իսկ էկրանային կտրվածքի բացակայությունը կարող է դեվայսի գխավոր առանձնահատկություններից մեկը դառնալ:
Մի շարք այլ թվիթերում բլոգերը նշել է, որ չի կարող կիսվել կոնցեպտուալ դեվայսի պատկերով եւ վստահ չէ, որ բացահայտված նախատիպը մասայական արտադրություն դուրս կգա: «Ես վստահ եմ, որ Apple-ը նախ կփոքրացնի կտրվածքի չափը դիսփլեյի վրա»,- հայտարարել է MauriQHD-ն:
Ամերիկյան ընկերությունն իր սմարթֆոններում էկրանային կտրվածքն օգտագործում է 2017 թվականից. առաջին նման սարքը iPhone X-ն էր: Դիսփլեյի վրա հատուկ կտրվածքում Face ID կենսաչափական սենսորով TrueDepth տեսախցիկի համակարգն է եւ ձայնային դինամիկը:

Apple работает над смартфоном без экранного выреза. Об этом в своем Twitter сообщил сетевой инсайдер под ником MauriQHD, передает Lenta
Блогер заявил, что знает о существовании прототипа iPhone, который не имеет экранного выреза под сенсор Face ID. Однако для того, чтобы уместить все необходимые датчики и разговорный динамик на передней панели устройства, инженерам пришлось сделать верхнюю рамку экрана более широкой.
По мнению MauriQHD, в поколении смартфонов Apple, запланированных на 2021 год, компания сохранит привычный дизайн девайсов. Инсайдер предположил, что описанный им прототип можно считать одной из первых версий смартфона американского бренда, который выйдет в 2022 году. Предположительно такой аппарат получит название iPhone 14, а отсутствие экранной выемки может стать одной из главных особенностей девайса.
В ряде других твитов блогер заметил, что не может поделиться изображением концептуального девайса и не уверен, что раскрытый прототип выйдет в серийное производство. «Я бы поставил на то, что Apple сперва уменьшит размер выреза на дисплее», — заявил MauriQHD.
Американская компания использует в своих смартфонах такой элемент, как экранный вырез, с 2017 года — первым подобным аппаратом стал iPhone X. В специальной выемке на дисплее находится система камера TrueDepth с биометрическим сенсором Face ID и разговорный динамик.