Ռուսաստանը ԱՄՆ-ին ծանուցել է ՌՀԶ-3 պայմանագրի երկարաձգման ընթացակարգերի մասին, Վաշինգտոնը գործընթացի շուտափույթ ավարտ է ակնկալում, հայտարարել է Ռուսաստանում երկրի դեսպան Ջոն Սալիվանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Այո»,- ասել է նա` պատասխանելով հարցին` արդյո՞ք ռուսական կողմը ծանուցել է ԱՄՆ-ին պայմանագրի երկարաձգման ընթացակարգերի մասին:
«Ինչ վերաբերում է ՌՀԶԿՊ-ին, ապա պայմանագրի երկարաձգման մասով անհրաժեշտ քայլերի իրականացման գործում առաջընթացը շարունակվում է... Եվ ես հուսով եմ, որ այն շուտով կավարտվի»,- լրագրողներին ասել է դեսպանը:
Ավելի վաղ Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փաստաթուղթ է ստորագրել Ռազմավարական հարձակողական զենքի պայմանագրի (ՌՀԶ-3)` հինգ տարով երկարաձգման մասին:

Россия уведомила США о процедурах по продлению договора СНВ-3, Вашингтон надеется на скорое завершение процесса, заявил посол страны в РФ Джон Салливан, передает РИА Новости
«Да», - сказал он, отвечая на вопрос, уведомила ли российская сторона США о процедурах по продлению договора.
«Что касается ДСНВ, прогресс продолжается в реализации шагов, необходимых для продления договора… И я надеюсь, что он будет завершен очень скоро», - заявил посол журналистам.
Ранее пресс-служба Кремля сообщила, что президент России Владимир Путин подписал документ о продлении Договора о стратегических наступательных вооружениях (ДСНВ-3) на пять лет.