Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հանդիպել է անվտանգության ծառայության եւ բանակի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, որպեսզի քննարկի Իրանի վրա հնարավոր հարձակման նախապատրաստական աշխատանքները, հայտնում է MEM-ը՝ հղում անելով իսրայելական ԶԼՄ-ներին:
Իսրայելական Kan լրատվական հեռուստաալիքը հայտնել է, որ Նեթանյահուն հանդիպել է պաշտպանության նախարար Բենի Հանցի, շտաբի պետ Ավիվ Կոհավիի եւ պաշտպանության ու ֆինանսների նախարարությունների պաշտոնատար անձանց հետ, որպեսզի քննարկի անվտանգության վթարային բազաներից միջոցներ փոխանցելու հնարավորությունը՝ Իրանի դեմ սպասվող օպերատիվ պլանները ֆինանսավորելու համար:
Նիստը նախորդել է կառավարության այսօրվա նիստին, որը կգումարվի Նեթանյահուի հրավերով` քննարկելու «իրանական խնդրի հետ կապված իրադարձությունները»:
Տեղական ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ կքննարկվի «Իրանի կողմից ուրանի հարստացման մակարդակի բարձրացումը, Ամերիկայի նախազգուշացումն այն մասին, որ Իրանը կարող է ընդամենը մի քանի շաբաթ ունենալ միջուկային զենքի համար նյութեր ձեռք բերելու եւ ԱՄՆ վարչակազմին միջուկային համաձայնագրին շուտ վերադարձնելու հնարավորության համար»:
Երկուշաբթի օրը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նախազգուշացրել է, որ «Իրանին կարող է շաբաթներ անհրաժեշտ լինել միջուկային զենքի նյութեր ձեռք բերելու համար, եթե շարունակի խախտել միջուկային գործարքը»:
Անցյալ շաբաթ Իսրայելի գլխավոր շտաբի պետ Ավիվ Կոհավին հայտարարել էր, որ բանակին հրամայել է օպերատիվ պլաններ պատրաստել՝ այս տարի Իրանի վրա հնարավոր հարձակման համար:

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu met with senior security and military officials to discuss preparations for a possible attack on Iran, MEM reports citing Israeli media.
Israeli news channel Kan reported that Netanyahu met defense secretary Benny Gantz, Chief of Staff Aviv Kochavi, and defense and finance officials to discuss the possibility of transferring funds from emergency security bases to fund anticipated operational plans against Iran.
The meeting is preceded by today's cabinet meeting, which will be convened at the invitation of Netanyahu to discuss developments related to the Iranian issue.
Local media reported that they would discuss Iran's increase in uranium enrichment levels, America's warning that Iran may only have a few weeks to acquire materials for nuclear weapons, the possibility of an early return of the US administration to a nuclear agreement.
On Monday, US Secretary of State Antony Blinken warned that Iran may need weeks before possessing nuclear weapons material if it continues to violate the nuclear deal.
Last week, Israel's chief of staff Aviv Kochavi said he had ordered the army to prepare operational plans for a possible attack on Iran this year.