«Հայրենիքի փրկության շարժումը տեսանյութեր է պատրաստել ներկայացնելով շարժման միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի անցած քաղաքական ուղուց եւ պայքարից դրվագներ:
Դրանցից մեկը պատմում է, որ 1967 թվականի ապրիլի 24-ին Վազգեն Մանուկյանը, որն այդ ժամանակ սովորում էր Մոսկվայի պետական համալսարանում, մի խումբ ընկերների հետ բողոքի ցույց է կազմակերպում Մոսկվայում Թուրքիայի դեսպանատան առջև:
Ցույցն աննախադեպ էր և մեծ արձագանք է ստանում Խորհրդային միությունում, որից հետո Վազգեն Մանուկյանին հեռացնում են համալսարանից:
Այդպիսով սկիզբ է դրվում նրա քաղաքական գործունեությանը:
Մեկ այլ տեսանյութում պատմում է, որ Խորհրդային միության տարիներին Վազգեն Առաջին կաթողիկոսը մի խումբ երիտասարդների, որոնք ակտիվ էին ազգային հարցերի շուրջ և որոնց հետ նա բավականին մտերմացել էր, առաջարկում է «փրկել» Նախիջևանում գտնվող մի քանի հայկական խաչքար: Վեհափառը մտահոգություն ուներ, որ հատկապես Ադրբեջանում դրանց գոյությունը վտանգված է:
Այդ ակտիվ երիտասարդներից էր Վազգեն Մանուկյանը, որի գլխավորությամբ մի քանի երիտասարդների հաջողվում է 1971 թվականին Նախիջևանից արժեքավոր խաչքարեր գաղտնի տեղափոխել Հայաստան:

Armenia’s opposition Homeland Salvation Movement has made some videos presenting episodes from the political path and struggle of ex-Prime Minister Vazgen Manukyan, the movement's joint candidate PM.
One of these videos reports that on April 24, 1967, Manukyan, who was then studying at Moscow State University, organized a protest—with a group of friends—in front of the Turkish embassy in Moscow, on the anniversary of the Armenian Genocide. The demonstration was unprecedented and received a great reaction in the then Soviet Union, after which Vazgen Manukyan was expelled from the university; this was the beginning of his political activity.
Another video reports that during the years of the Soviet Union, then Catholicos of All Armenians Vazgen I had proposed a group of young Armenians who were active in national issues, and with whom he had become quite close, to "save" several Armenian cross-stones in the Azerbaijani exclave of Nakhchivan. The Catholicos was concerned that the existence of these cross-stones was endangered, especially in Azerbaijan. Vazgen Manukyan was one of these active youth, under whose leadership several young people managed to relocate a number of valuable cross-stones from Nakhchivan to Armenia in 1971.