2022 թվականի պետական բյուջեում անհրաժեշտ է մեծացնել գիտության ֆինանսավորումը: Այս մասին փետրվարի 10-ին Ազգային ժողովի նիստում «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի նախագծի եւ կից 22 օրենքներում փոփոխություններ կատարելու օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը՝ դիմելով կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանին: Խորհրդարանականի խոսք      ով՝ Հայաստանում պետք է հաշվի առնեն «Բայրաքթարները» եւ երկրի առջեւ ծառացած մյուս մարտահրավերները:
Ի պատասխան այս հայտարարության՝ նախարարն ասաց, որ պատգամավորի հետ լիովին համաձայն է: Դումանյանը նշեց, որ հիմա գիտության ֆինանսավորումը կազմում է պետբյուջեի մոտ 1 տոկոսը, սակայն հարկ կլիներ այն հասցնել մինչեւ 4 տոկոսի: «Այդուհանդերձ, այսօրվա դրությամբ դա իրատեսական չէ: Ոչինչ, մենք պետք է գնահատենք՝ երբ կկարողանանք դա անել եւ այդ ժամկետը նշել օրենքում»,- ամփոփեց նախարարը:

The government needs to add funding for science in the 2022 State Budget. This is what deputy of the opposition Prosperous Armenia Party Mikayel Melkumyan said during today’s discussion on amendments to the law on higher education and science and the package of bills on making amendments to 22 related laws, addressing Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Vahram Dumanyan. According to Mikayelyan, Armenia needs to take into account the Bayraktars and the other challenges facing the country.
In response, the minister said he fully agrees with the MP and stated that the current funding for science makes up nearly 1% of the state budget, but it would be necessary to increase it up to 4%. “Nevertheless, this is not realistic today. We need to assess the period for doing this and indicate the period in the law,” the minister concluded.