Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը դարձավ «Հայաստանի կապիտուլյացիայի ճանաչումը» եւ Ադրբեջանին թույլ տվեց «վերադարձնել Լաչինի (Քաշաթաղ) եւ Քելբաջարի (Քարվաճառ) շրջանները: Այս մասին Քաշաթախ այցի ժամանակ ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
«Բանակցությունների ընթացքում նրանք երբեք չէին ցանկանում մեզ վերադարձնել Լաչինի եւ Քելբաջարի շրջանները: Սա բանակցություններում համաձայնության բացակայության հիմնական պատճառն էր: Ցավոք, Հայաստանը եւ նրա մի շարք արտասահմանյան հովանավորներ ձգտում էին, որպեսզի Ադրբեջանին վերադարձվեին 5 շրջանները, Ադրբեջանը բավարարվում էր դրանով, Լեռնային Ղարաբաղը այն ժամանակ անկախություն կստանար, իսկ Քելբաջարի եւ Լաչինի շրջանները կմնային Հայաստանի հավերժական վերահսկողության տակ: Բայց ես մերժեցի այս առաջարկը»,- ասել է նա:

The trilateral statement on Nagorno-Karabakh signed on November 10, 2020 became “the recognition of Armenia’s capitulation” and allowed Azerbaijan “to retrieve the Lachin (Kashatagh) and Kalbajar (Karvachar) regions”. This is what President of Azerbaijan Ilham Aliyev said during a visit to Kashatagh.
“During the negotiations, they never wanted to return the Lachin and Kalbajar regions to us. This was the main reason for lack of an agreement during the negotiations. Unfortunately, Armenia and its several foreign sponsors were aspiring for the return of five regions to Azerbaijan, Azerbaijan was satisfied with this, Nagorno-Karabakh would receive independence, and the Kalbajar and Lachin regions would stay under the control of Armenia forever, but I declined this offer,” he said.