Alphabet հոլդինգի մեջ մտնող Waymo ընկերությունը (որին պատկանում է նաեւ Google որոնողական համակարգը) հայտարարել է Սան Ֆրանցիսկոյում ռոբոտաքսիի ծառայության թեստային ռեժիմով գործարկման մասին: 2018-ի դեկտեմբերից առանց վարորդի «գուգլմոբիլները» ուղեւորների են տեղափոխում Ֆենիքսի (Արիզոնա) արվարձանների սահմանափակ տարածքներում, սակայն խոշոր մայրաքաղաքում նման ծառայություն պատմության մեջ առաջին անգամ կսկսի մատուցվել, հայտնում է «Վեստի»-ն:
Սկզբում միայն ընկերության աշխատակիցները կկարողանան օգտվել ռոբոտաքսի կանչելու համար նախատեսված Waymo One հավելվածից. այդպես նրանք հույս ունեն սպասարկման խնդիրների վերաբերյալ արձագանքներ հավաքել` առանց դրանց վրա ավելորդ ուշադրություն գրավելու: Waymo-ում պատմել են, որ օպտիմիզացրել են Waymo Driver-ի ավտոնոմ «ընկալման», պլանավորման եւ նավիգացիոն համակարգը` երթեւեկության հետ կապված դժվար իրավիճակով մեծ քաղաքում աշխատանքի պայմաններում: Օրինակ, հետիոտնային անցման մոտ կանգնելով ավտոբուսի կողքին, ռոբոտաքսին պատրաստ կլինի ճանապարհին մարդկանց հանկարծակի հայտնվելուն: Իսկ «տեսնելով» ճանապարհային աշխատանքները, որոնք փակում են երկգոտի փողոցի գծերից մեկը, ավտոմեքենան «կհասկանա», որ իրեն պետք է, հետեւելով ճանապարհային կոնուսներին, դուրս գալ հանդիպակաց գոտի:
Ինտերնետային հսկա Alibaba-ի կողմից ֆինանսավորվող AutoX չինական ստարտափը հունվարի վերջին հայտարարել էր Շենչժենի թաղամասերից մեկում այսպիսի մի ռոբոտաքսիի ծառայության գործարկման մասին` առանց ապահովագրական վարորդի եւ հատուկ ընտրված կամավորի: Ճիշտ է, մայրաքաղաքի վարչակազմը լրագրողներին հայտարարել էր, որ դեռ ոչ մի ընկերության նման փորձարկման թույլտվություն չի տվել:
Որոշ փորձագետներ կանխատեսում են, որ կորոնավիրուսի համավարակը կարագացնի ուղեւորափոխադրումների եւ առաքման համար ինքնակառավարվող ավտոմեքենաների ներդրումը: Ինքնակառավարվող ավտոմեքենաները եւ բեռնատարները կարող են նվազագույնի հասցնել հիվանդության տարածման ռիսկը` բացառելով շփումը վարորդի հետ: Գուցե, գրում է VentureBeat-ը, հենց այս է պատճառը, որ վերջին երեք տարում մարդիկ ավելի շատ են սկսել վստահել ինքնակառավարվող ավտոմեքենաներին ամբողջ աշխարհում:

Входящая в холдинг Alphabet (также владеющий поисковиком Google) компания Waymo объявила о запуске в тестовом режиме сервиса роботакси в Сан-Франциско. С декабря 2018-го «гугломобили» без водителя возили пассажиров на ограниченной территории в пригородах Финикса (штата Аризона), однако в крупном мегаполисе такую услугу начнут оказывать впервые в истории, передает «Вести».
В первое время воспользоваться для вызова роботакси приложением Waymo One в новом для него регионе смогут только сотрудники компании — так надеются собрать отзывы о проблемах сервиса, не привлекая к ним излишнего внимания. В Waymo рассказали, что оптимизировали систему автономного «восприятия», планирования и навигации Waymo Driver для работы в условиях большого города со сложной дорожной ситуацией.
Например, остановившись рядом с автобусом у пешеходного перехода, роботакси будет готово к внезапному появлению на дороге людей. А «увидев» дорожные работы, перекрывающие одну из полос на двухполосной улице, машина «поймет», что ей необходимо, ориентируясь на дорожные конусы, выехать на встречную полосу.
Китайский стартап AutoX, финансируемый интернет-гигантом Alibaba, в конце января заявил о запуске аналогичного сервиса роботакси — без страховочного водителя и доступного специально отобранным добровольцам — в одном из районов Шэньчжэня. Правда, в администрации мегаполиса заявили журналистам, что пока не давали разрешения на подобное тестирование ни одной компании.
Некоторые эксперты предсказывают, что пандемия коронавируса ускорит внедрение беспилотного транспорта для перевозки пассажиров и доставки. Самоуправляемые автомобили и грузовики могут минимизировать риск распространения заболевания, исключив контакты с водителем. Возможно, пишет VentureBeat, именно поэтому люди по всему миру за последние три года стали больше доверять самоуправляемым автомобилям.