Որոշ iPhone-ների կորպուսը ժամանակի ընթացքում կարող է գունաթափվել: Այս մասին հայտնում է սլովենական Svetapple հրատարակությունը:
Խնդրի վրա ուշադրություն դարձրած լրագրողները հայտարարել են, որ iPhone 12-ի կարմիր կորպուսը ժամանակի ընթացքում կարող է կորցնել իր նախնական տեսքը: Հեղինակների տրամադրության տակ հայտնված դեւայսը մի քանի ամիս օգտագործվել է թափանցիկ սիլիկոնե պատյանում: Որոշ ժամանակ անց սարքի տերը նկատել է, որ հեռախոսի կողային եզրերը նկատելիորեն դեղնել են: Պարզվել է, որ Apple-ի ֆորումում եւ սոցիալական ցանցերում iPhone-ի նմանատիպ խնդրի վերաբերյալ այլ օգտվողներ էլ են բողոքում:
Շատ դեպքերում այն թերությունը, որը լրագրողները անվանում են անուղղելի, նկատվում է կարմիր iPhone 12-ում: Նաեւ մի քանի բողոք է գտնվել նոր սերնդի iPhone 11, iPhone XR եւ iPhone SE սմարթֆոնների գունաթափման վերաբերյալ: Ընդ որում, կարմիրից բացի այլ գույների վրա գունաթափումը պակաս նկատելի է:
Հեղինակները չեն կարողացել ճշգրիտ պատասխանել, թե ինչի հետ կարող է կապված լինել այդպիսի թերությունը: Ենթադրություն կա, որ բնական տեսքի կորուստը կապված է ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման ազդեցության կամ սիլիկոնային պատյանի հետ շփման հետ: Բացի այդ, լրագրողները ենթադրել են, որ դեւայսը կարող է գունաթափվել օգտագործողի ափի հետ շփման պատճառով:
Apple-ը դեռ չի արձագանքել խնդրին: Մասնագետները կարծում են, որ եթե այս սարքերում խոտան կա, ընկերությունը կկարողանա սարքերը փոխարինել նորերով:

Корпус некоторых iPhone может выцвести со временем. Об этом сообщает профильное словенское издание Svetapple.
Обратившие внимание на проблему журналисты заявили, что корпус iPhone 12 в красном цвете может потерять оригинальный вид со временем. Оказавшийся в распоряжении авторов девайс несколько месяцев использовался в прозрачном силиконовом чехле. Спустя какое-то время владелец устройства обратил внимание, что боковые грани телефона заметно пожелтели. Оказалось, что на аналогичную проблему на форуме Apple и в соцсетях жалуются и другие пользователи iPhone.
В большинстве случаев недостаток, который журналисты называют неисправимым, наблюдается у iPhone 12 красного цвета. Также найдено несколько жалоб на выцветание корпуса iPhone 11, iPhone XR и iPhone SE нового поколения. При этом на цветах, отличных от красного, выцветание менее заметно.
Авторы не смогли дать точного ответа, с чем может быть связан подобный дефект. Есть предположение, что потеря оригинального вида связана с воздействием ультрафиолета или контактом с силиконовым чехлом. Также журналисты предположили, что девайс может выцвести из-за трения о ладонь пользователя.
На момент написания заметки Apple не отреагировала на проблему. Специалисты считают, что если в дефективных устройствах имеет место брак, то компания сможет заменить девайсы на новые.