Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի անկախ պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանին ու Թագուհի Թովմասյանին:
Մարտի 18-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ընդունել է Հայաստանի Ազգային ժողովի անկախ պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանին ու Թագուհի Թովմասյանին:
Հանդիպմանը ներկա էր Ազգային ժողովի փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցը:
Հանդիպման ժամանակ Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմին՝ շեշտելով, որ պատերազմում հաղթել է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ Թուրքիան: «150 հազարանոց Արցախը փաստացի կռվել է Թուրքիայի հետ, ավելի քան 5000 վարձկան ահաբեկիչներ էին ներգրավված, ու ամենավրդովվեցուցիչն այն է, որ միջազգային հանրության լուռ համաձայնության պայմաններում է տեղի ունեցել այս ամենը», -ասել է Արթուր Թովմասյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարծիք է հայտնել առ այն, որ պատերազմում պարտվելը բանակցություններում պարտվել չի նշանակում: Նա հույս է հայտնել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերի ակտիվացմամբ բանակցային գործընթացը կշարունակվի:
Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորները կիսել են Արցախի օրենսդիր մարմնի ղեկավարի տեսակետը՝ բանակցային գործընթացում միակ ընդունելի ձևաչափը համարելով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:Նշելով, որ օրակարգում Արցախի դեօկուպացիայի հարցն է, խորհրդարանականները քննարկել են բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունը:
«Արցախը մեզ համար սկզբունքային նշանակություն ունի: Այս պատերազմը ցույց տվեց, որ ոչ թե Հայաստանն է Արցախի անվտանգության երաշխավորը, այլ Արցախով է պայմանավորված Հայաստանի անվտանգությունը»,-ասել են անկախ կին պատգամավորները:

Speaker of the National Assembly of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Artur Tovmasyann today received independent deputies of the National Assembly of Armenia Anna Grigoryan and Taguhi Tovmasyan.
During the meeting, the parliamentary speaker touched upon the 44-day war in Nagorno-Karabakh and stressed that Turkey won the war, not Azerbaijan. “The 150,000 Armenians of Artsakh fought with Turkey, more than 5,000 terrorist mercenaries were involved, and what is the most appalling is the fact that this took place with the silent consent of the international community,” Tovmasyan said.
According to Tovmasyan, being defeated in the war doesn’t mean being defeated in the negotiations. He also voiced hope that the negotiations will continue through increase of the role of the OSCE Minsk Group.
The deputies of the Parliament of Armenia shared Tovmasyan’s view and considered the OSCE Minsk Group as the only acceptable format for negotiations. They mentioned that the de-occupation of Artsakh is on the agenda and discussed the need to protect the rights of those who were forcefully displaced.