ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր՝ մայիսի 17-ին, զենքի առքուվաճառքով զբաղվող, գործարար Դավիթ Գալստյանին՝ «Պատրոն Դավիթին» ազատ արձակելու մասին որոշում կայացրեց։
Հիշեցնենք՝ Դավիթ Գալստյանը ձերբակալվել էր փետրվարի 1-ին, իսկ փետրվարի 2-ին` կալանավորվել։ ՀՀ ԱԱԾ-ն տեղեկացրել էր, որ արտերկրում գրանցված «Mosston Engineering» ընկերության խորհրդի նախագահ Դավիթ Գալստյանը, նախնական համաձայնության գալով նույն ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի հետ, 2018 թվականի ընթացքում ՊՆ-ին է մատակարարել 1983-1986թթ. արտադրության հրանոթի անորակ արկեր, որոնցով, ըստ ԱԱԾ–ի, հնարավոր չի եղել լուծել մարտական խնդիրներ, բայց որոնց դիմաց Գալստյանը 1.083.000 ԱՄՆ դոլար գումար է ստացել:
Դավիթ Գալստյանն իր հերթին հայտարարություն էր տարածել` նշելով, որ իրականում մատակարարվել է պայմանագրով նախատեսված տեսականուն և տարեթվերին արտադրված զինամթերք, ինչի ապացույցները խոստացել է ներկայացնել ապագայում։

The Criminal Court of Appeal of Armenia made a decision Monday to release businessman Davit Galstyan—who is engaged in the purchase and sale of weapons—from custody.
Galstyan was detained on February 1, and arrested—the next day.
The National Security Service (NSS) had informed that David Galstyan, chairman of the board of a company registered abroad, had reached an arrangement with the director this company, and provided low-quality artillery shells of 1983-1986 production to the Ministry of Defense of Armenia in 2018, with which, according to the NSS, it was not possible to carry the military tasks, whereas Galstyan had received US$1,083,000 in exchange.
Davit Galstyan, in his turn, had issued a statement noting that, in fact, the models of ammunition produced under and dates stipulated by the contract had been delivered, and he had promised to present the respective evidence in the future.