Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի ուղեկցությամբ այցելել է Կոտայքի մարզում գործող «Սարանիստ» ընկերություն, որը զբաղվում է ապակիների արտադրությամբ, իսկ բոլորովին վերջերս սկսել է գործել կոնյակի գորածարանը:
Ընկերության սեփականատեր Մելիք Մանուկյանը (Շշի Մելո-խմբ) շրջայցի ընթացքում ներկայացրել է ապակու, այնուհետև կոնյակի արտադրության գործընթացն ու զարգացման ծրագրերը:
Նշվել է, որ ներկայումս ընկերությունն ունի ապակու 4 արտադրամաս՝ առանձին վառարաններով, որոնք հնարավորություն են տալիս միաժամանակ արտադրել տարբեր գույների և նշանակության ապակի, այդպիսով բավարարելով շուկայում առկա պահանջարկը։ Ընկերությունը հագեցած է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով ու սարքավորումներով: Այստեղ ներկայումս աշխատում է մոտ 700 մարդ։ Շահագործվում է 7 հոսքագիծ։
Դեռևս 2005թ.-ից «Սարանիստ»-ը սկսել է արտադրել տարաներ՝ գինու, կոնյակի, գարեջրի, հանքային ջրի, հյութերի համար։ Ընկերությունն իր արտադրանքի գրեթե կեսն արտահանում է Վրաստան:
Անդրադառնալով կոնյակի արտադրությանը՝ Մելիք Մանուկյանը նշել է, որ արտադրվելու է հիմնականում 7-10 տարեկան կոնյակ, որի հիմնական մասն արտահանվելու է: Ընկերությունը նախատեսում է արդեն այս տարի մթերել 1500 տոննա խաղող: Ներկայումս ընթացքի մեջ է խաղողագործների հետ համապատասխան պայմանագրերի կնքման գործընթացը:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ընկերության գործունեության ընդլայնման, նոր ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու, նոր աշխատատեղեր ստեղծելու նախաձեռնությունը և հավելել, որ կառավարությունը  պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում նպաստել նմանատիպ նախագծերի արդյունավետ իրականացմանը:

Accompanied by Acting Minister of Economy Vahan Kerobyan, Acting Prime Minister Nikol Pashinyan today visited Saranist company headquarters in Kotayk Marz of Armenia. The Company is engaged in glass production, and recently commissioned a new brandy factory.
The owner of the company, Melik Manukyan (a.k.a. Shshi Melo-ed.), introduced the glass production process and the brandy production and development programs. The Company runs 4 glass production facilities with separate furnaces, which allows the simultaneous production of glass of different colors and different purposes to comply with the market demand. Saranist uses modern technologies and equipment. There are currently about 700 people working there. Seven production lines are in place. Saranist started production of containers for wine, cognac, beer, mineral water and juices as early as in 2005. The Company exports almost half of its products to Georgia.
Touching upon the brandy production, Melik Manukyan said 7 to 10-year-old brandy will be produced, the bulk of which is to be exported. This year Saranist plans to purchase 1,500 tons of grapes. The process of concluding relevant agreements with winegrowers is underway.
Welcoming the Company’s intent to expand its activities, implement new investment programs and generate new jobs, Nikol Pashinyan assured that the Government will facilitate the effective implementation of such projects within its toolkit.