Նախկին փոխվարչապետ, այժմ «Հայաստան» խմբակցությունից պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը խոստացավ ներկա լինել հաջորդ դատական նիստին: Այս մասին նա ասաց լրագրողների հետ զրույցում:
«Չգիտեմ՝ ինչը պարզաբանել: Տարօրինակ որոշում էր: Անցած շաբաթ իմ բացակայությունը հարգելի համարվեց, իսկ այս շաբաթ՝ ոչ: Կխոսեմ փաստաբանների հետ, հետո միայն կասեմ: Ինքս չեմ հետեւել նիստին, շատ բան չեմ կարող ասել: Եթե դատարանը ցանկանում է, որպեսզի ես ներկա լինեմ , ապա ես անպայման կլինեմ՝ անկախ հանգամանքներից: Պարզապես հարցն այն է, որ այժմ ԱԺ առաջին նիստն է անցկացվում, ձեւավորվում են հանձնաժողովներ»,-նշեց Գեւորգյանը:
Հարցին, թե արդյոք քաղաքական ճնշման նշաններ է տեսնում, Գեւորգյանը նկատեց, որ նախընտրում է չմեկնաբանել որոշումն ու ենթատեքստեր չփնտրել:
Մեկնաբանելով իրեն բերման ենթարկելու որոշումը՝ Գեւորգյանը հումորով նկատեց, որ ինքը ցանկություն չունի պրակտիկա ձեւավորել, քանի որ բերման ենթարկելու անհրաժեշտություն չկա: «Եթե իմ ներկայությունը պարտադիր է, կարող էին ընդմիջում հայտարարել, իմ հետ կապ հաստատել եւ հայտնել, որ դատարանն անհրաժեշտ է համարում մասնակցությունը: Հարգելով դատական գործընթացը՝ ես կկարողանայի գալ: Սակայն ղեկավարվում էին նրանով, որ դատարանը կանի այն, ինչ արեց անցած շաբաթ: Այս իրավիճակում որեւէ սենսացիոն բան չեմ տեսնում»,-ասաց Գեւորգյանը:

Former Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan, who is now an MP of the opposition "Armenia" Faction of the National Assembly (NA), promised to attend the next court session on the criminal case against him and second President Robert Kocharyan. Gevorgyan told about this to reporters.
"I do not know what to explain. It was a strange decision [by the court]. Last week my absence [from courtroom] was considered honorable, but this week—it was not. I will talk with the lawyers, only then I will say. I did not follow the [court] session myself, I cannot say much. If the court wants me to be present, I will definitely be in attendance, regardless of the circumstances. It’s just that the issue is that now the first session of the [new] NA is being held, the [parliamentary] committees are being formed," Gevorgyan stated.
Commenting on the decision to bring him to court, he noted with humor that he did not wish to establish such a practice, as there is no need to force him to attend these court hearings.
"If my presence is mandatory, they could have announced a recess, contact me, and inform me that the court deems it necessary [for me] to attend. Respecting the judicial process, I would have been able to come. But they were being guided by the fact that the court will do what it did last week. I do not see anything sensational in this situation, "Armen Gevorgyan added.