Արաբական միացյալ էմիրությունների Դուբայ քաղաքում ընթացող՝ InClassica դասական երաժշտության փառատոնին սեպտեմբերի 15-ին եւ 16-ին ելույթ ունեցավ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի դիրիժորությամբ։
«Մեծ պատիվ է ներկայացնել նվագախումբը։ Յուրահատուկ զգացողություն է, քանի որ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորն եմ եւ ներկայացնել այն այսպիսի փառատոնում, որտեղ լավագույն նվագախմբերն են ելույթ ունեցել եւ ունենալու, շատ մեծ պատասխանատվություն է»,– լրագրողների հետ զրույցում նշեց Սերգեյ Սմբատյանը։
Սեպտեմբերի 15-ին նվագախումբը հանդես եկավ մալթացի հայտնի օպերային երգիչ Յոզեֆ Կալեյայի հետ։
Կալեյան հայտնի արիաներ կատարեց իր ռեպերտուարից, որոնց թվում՝ արիա «Ռոմեո եւ Ջուլիետի» օպերայից։ Աշխարհահռչակ տենորը երկրորդ անգամ էր համերգ ունենում Սերգեյ Սմբատյանի հետ։ Առաջինը եղել է կրկին Դուբայ քաղաքում, որտեղ մի քանի ամիս առաջ նա Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ կատարել է Սպենդիարյանի «Այ վարդ» ռոմանսը։
«Ես հայերեն երգեցի, Սերգեյ Սմբատյանը տպավորված էր, որ ես կարողանում է բավական լավ հայերեն երգել։ Ես պարզապես սիրահարվեցի այդ ստեղծագործությանը եւ, ով գիտի, միգուցե ապագայում մենք համագործակցենք, ես երգեմ որոշ հայերեն երգեր։ Եվ որպես խոստում, ես անպայման կգամ Հայաստան»,– լրագրողների հետ զրույցում ասաց Յոզեֆ Կալեյան։
Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի մյուս համերգը գերմանացի վիրտուոզ թավջութակահար Միշա Մայսկիի հետ էր։ Դուբայի Կոկա Կոլա համերգասրահում նրանց կատարմամբ հնչեցին ռուս կոմպոզիտոր Պյոտր Չայկովսկիի ստեղծագործություններից։ Միշա Մայսկին առաջին անգամ էր համագործակցում Սերգեյ Սմբատյանի հետ։
«Ես եւ Սերգեյ Սմբատյանը բազմաթիվ ընդհանուր ընկերներ ունենք, ես իր մասին շատ եմ լսել։ Մենք միասին քննարկել ենք Հայաստանում միասին հանդես գալու հնարավորությունը։ Մինչեւ հիմա խնդիրը օրը որոշելն է, բայց դեռ քննարկում ենք։ Ես, իհարկե, հուսով եմ, որ կստացվի։ Ես Հայաստանից հիանալի հիշողություններ ունեմ, վերջին անգամ անցած հունվարին եմ եկել եւ հույս ունեմ՝ մոտ ապագայում նույնպես հնարավորություն կունենամ»,– լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը ոչ միայն Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի, այլեւ արդեն երկու տարի է՝ նաեւ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժորն է։ Նվագախմբի ղեկավար Կատերին Տաբոնեն տպավորված է Սմբատյանի աշխատանքով։
«Երեկ ես մանսակցում էի համերգին եւ շատ տպավորված եմ, թե ինչպես էր Սերգեյ Սմբատյանը ղեկավարում համերգը, հատկապես երկու հատվածներ, որոնց մասին ես իր հետ արդեն խոսել եմ։ Սերգեյ Սմբատյանի երաժշտական տաղանդը շատ ոգեշնչող եմ համարում: Կասկած չկա, որ այնպիսի երաժշտական տաղանդի դիրիժորությամբ, ինչպիսին ինքն է, մեր երաժիշտներն ավելի մոտիվացված են առաջ գնալու։ Ես վստահ եմ՝ նրանք համերգից համերգ կշարունակեն զարգանալ»,– համերգից հետո հրավիրված կոնֆերանսի ժամանակ ասաց Կատերին Տաբոնեն։
Համերգներն ունկնդրելու համար Դուբայ էր հրավիրվել նաեւ Մալթայի մշակույթի նախարար Ջոզե Հերերան։
«Ես մեծ հպարտությամբ հետևեցի Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմանը: Սա առաջին անգամն էր, երբ ես դիտում էի նվագախմբի կատարումը: Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը մեր պորտֆոլիոյի շատ կարեւոր մասն է: Մալթայում կան բազմաթիվ այլ նվագախմբեր, սակայն Ազգային նվագախումբը եզակի է և շատ կարևոր Մալթայի մշակույթի համար: Մենք արդեն ունեինք Ազգային նվագախումբ, որը տարիների ընթացքում սակայն մարել էր: 1968 թվականին նվագախումբը վերականգնվեց և այդ ժամանակվանից այն աճեց: Մեր հավակնությունները մեծ են, մենք ցանկանում ենք հասնել այլ հեղինակավոր՝ մասնավորապես եվրոպական նվագախմբերի մակարդակին։ Մենք ցանկանում ենք բարձրացնել մալթական մշակույթի ժողովրդականությունն ու հեղինակությունը»,– համերգից հետո հրավիրված կոնֆերանսին ասաց նա։
InClassica դասական երաժշտութան ֆառատոնը՝ նոր մշակութային շունչ է հաղորդել Արաբական Միացյալ էմիրությունների ֆինանսական եւ առեւտրի կենտրոն Դուբայ քաղաքին։ Օգոստոսի 28-ից անցկացվող՝ ամենօրյա համերգներին 37 հայտնի երաժիշտներ, 7 հայտնի նվագախմբեր եւ 12 անվանի դիրիժորներ են մասնակցում՝ աշխարհի տարբեր ծայրերից։ Ֆառատոնի կազմակերպիչ՝ Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովն այն հաջողված է համարում։
«Փառատոնի նպատակը, անշուշտ, դասական երաժշտության զարգացմանը նպաստելն է։ Հիմնադրամի գլխավոր նպատակը նույնպես դա է։ Ես կարծում եմ, որ Դուբայում առաջին, բայց բավական մեծ քայլ ենք արել, քանի որ, ամեն դեպքում, Դուբայում պետք է մեծ բաներից սկսել, այստեղ աշխարհում ամենաբարձր շենքերն են, ամենամեծ ատրակցիոնը, ամենաբարձր շատրվանները։ Եվ սկսել այստեղ փոքր բաներից, շատ դժվար է, այդ պատճառով, կարծում են, մենք վատ չենք սկսել; Հաշվի առնելով, թե ինչպիսի պայմաններում ենք աշխատել, կարծում եմ՝ հիանալի է ստացվել, մեծ թվով հանդիսատես կա, եւ հանդիսատեսն ուրախ է»,– լրագրողների հետ զրույցում նշեց Կոնստանտին Իշխանովը։
InClassica դասական երաժշտության 10-րդ միջազգային փառատոնը կտեւի մինչեւ սեպտեմբերի 26-ը։
Փառատոնի մասնակից 7 նվագախմբերն են՝ Երուսաղեմի սիմֆոնիկ նվագախումբը, Ռուսաստանի ազգային նվագախումբը, Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Սլովակիայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Կալինինգրադի սիմֆոնիկ նվագախումբը, Գերմանիայի Ռեյնլանդ-Պֆալցի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։
Փառատոնի շրջանակներում ներգրավված են նաեւ մեծանուն դիրիժորներ՝ Դմիտրի Յաբլոնսկին, Ալեքսանդր Սլադկովսկին, Մայքլ Ֆրանսիսը, Սերգեյ Սմբատյանը, Մարիուս Ստրավինսկին եւ այլք։ Փառատոնի ծրագրում ընդգրկված են մեծ թվով ստեղծագործություններ՝ սկսած բարոկկո երաժշտությունից մինչեւ ժամանակակից հեղինակների գործեր, այդ թվում փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի ստեղծագործությունները։
InClassica փառատոնի կազմակերպիչն է Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը։ Այն անցկացվում է SAMIT Event Group-ի հետ համատեղ։

В рамках проходящего в Дубае фестиваля классической музыки InClassica 15, 16 сентября выступил Мальтийский филармонический оркестр под управлением Сергея Смбатяна.
«Для меня большая честь представлять оркестр. Это особое чувство, потому что я главный дирижер оркестра и его представление на данном фестивале, в рамках которого выступили и будут выступать лучшие оркестры, - большая ответственность», - заявил в беседе с журналистами Сергей Смбатян.
15 сентября оркестр выступил с известным мальтийским оперным певцом Джозефом Каллейя, который исполнил некоторые арии из своего репертуара. Всемирно известный тенор во второй раз дал концерт с Сергеем Смбатяном. Первый был также в Дубае, где несколько месяцев назад он исполнил романс Спендиарова «Ай вард» под аккомпанемент Государственного симфонического оркестра Армении.
«Я спел на армянском, Смбатян был впечатлен тем, что я смог достаточно хорошо спеть на армянском. Я просто влюбился в это произведение. Кто его знает, возможно, в будущем мы будем и сотрудничать, и я исполню несколько армянских произведений. И обещаю, что обязательно приеду в Армению», - заявил в беседе с журналистами Каллейя.
Следующий концерт Мальтийского филармонического оркестра состоялся уже с немецким виртуозным виолончелистом Мишей Майским. Прозвучали произведения Петра Чайковского. Сам Майский впервые сотрудничал с Смбатяном. «У нас с Сергеем много общих друзей, так что я много о нем слышал. Мы с ним обсудили вопрос возможного совместного выступления и в Армении. Пока все на стадии обсуждения. Надеюсь, что все получится. У меня самого прекрасные воспоминания об Армении», - заявил в беседе с журналистами Майский.
На концерте в Дубае присутствовал и министр культуры Мальты Хосе Эррера. «Я с гордостью проследил за выступлением Мальтийского филармонического оркестра. На Мальте есть многочисленные оркестры, но Национальный оркестр особый и очень важен для культуры нашей страны. У нас большие амбиции, мы хотим достичь уровня других престижных, особенно европейских оркестров», - отметил на конференции после концерта Эррера.
Дирижер Сергей Смбатян дирижирует не только Государственным симфоническим оркестром Армении, но и Мальтийским филармоническим оркестром – целых два года. Руководитель оркестра Катерина Табоне впечатлена деятельность Смбатяна.
«Накануне я участвовала в концерте и очень впечатлён тем, как его провел Сергей Смбатян, особенно теми двумя частями, о которых я с ним уже говорила. Я считаю музыкальный талант Сергея Смбатяна очень вдохновляющим. Нет сомнений в том, что дирижерством такого музыкального таланта как он, наши музыканты будут более мотивированы двигаться вперед. Я уверена, что они и дальше будут развиваться от концерта к концерту», - сказала Табоне на конференции, организованной после концерта.
Фестиваль классической музыки InClassica придал новое культурное дыхание Дубаю. В ежедневных концертах, проводимых с 28 августа, принимают участие 37 известных музыкантов, 7 знаменитых оркестров и 12 выдающихся дирижеров из разных уголков мира. Организатор фестиваля Константин Ишханов, являющийся главой Европейского фонда поддержки культуры, считает это мероприятие удавшимся.
«Цель фестиваля - способствовать развитию классической музыки. Это основная цель и нашего фонда. Думаю, в Дубае надо начинать с крупного, здесь самые высокие здания, самый большой аттракцион, самые мощные фонтаны. Начинать тут с малого очень сложно, но, думаю, мы неплохо начали. С учетом того, в каких условиях нам приходилось работать, уверен, все получилось прекрасно, собирается много зрителей, которые очень рады», - подчеркнул в беседе с журналистами Ишханов.
Сам фестиваль InClassica продлится до 26 сентября. В нем участвуют 7 оркестров - Иерусалимский симфонический оркестр, Российский национальный оркестр, Мальтийский филармонический оркестр, Словацкий филармонический оркестр, Государственный симфонический оркестр Армении, Калининградский симфонический оркестр, Государственный филармонический оркестр Рейнланд-Пфальц Германии.
В рамках фестиваля выступают и известные дирижеры – Дмитрий Яблонский, Майкл Фрэнсис, Сергей Смбатян и другие.
Организатор InClassica – Европейский фонд поддержки культуры. Он проводится совместно с SAMIT Event Group.