Ընդդիմության պատգամավորներին կարելի է զրկել պարգեւավճարներից։ Այս մասին ԱԺ արտահերթ նիստում «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը՝ արձագանքելով ընդդիմության բոյկոտին։
Պատգամավորի խոսքով՝ ընդդիմությունն անընդհատ պասիվություն է ցուցաբերում, եւ ամեն առիթով բոյկոտում է խորհրդարանի աշխատանքը՝ փաստացի չիրականացնելով որեւէ գործունեություն։
«Ես չեմ հասկանում, թե ինչու են մեր ընդդիմադիր գործընկերներն ընդհանուր առմամբ համաձայնել վերցնել պատգամավորական մանդատներ, եթե մտադիր են յուրաքանչյուր հարց քննարկելիս լքել Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճը: Դրանից հետո նրանք հպարտությամբ հայտարարում են, որ պատրաստ են իրենց պարգեւավճարները փոխանցել ուրիշներին: Դե, իհարկե, նրանք պետք է հրաժարվեն դրանից, քանի որ եթե այսպես շարունակվի, նրանք ընդհանրապես պետք է զրկվեն դրանցից»,-ասաց Գաբրիելյանը:
Հիշեցնենք, որ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները բոյկոտել են ԱԺ արտահերթ նիստը։
«Մենք կարծում ենք, որ Ազգային ժողովի օրակարգում ընդգրկվել է մի հարց, որը չի համապատասխանում ո՛չ երկրի Սահմանադրությանը, ո՛չ Սահմանադրական դատարանի որոշման պահանջներին: Մենք սա ակնհայտ հանցագործություն ենք համարում եւ, հետեւաբար, այս օրակարգի շրջանակներում քննարկվող բոլոր հարցերը չեն կարող օրինական համարվել»,-ասաց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը։
Իր հերթին, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը միացավ Մինասյանի հայտարարությանը՝ հավելելով միայն, որ իշխանություններն այսպիսով փորձում են լուծել իրենց հրատապ խնդիրները: Մասնավորապես, խոսքը այն գյուղապետերի եւ քաղաքապետերի մասին է, ովքեր դեմ են ներկայիս կառավարությանը։ Այսպիսով, ըստ Մամիջանյանի, նախագիծը պայմանավորված է բացառապես քաղաքական դրդապատճառներով:
Հիշեցնենք, որ, ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ, սեպտեմբերի 24-ին խորհրդարանի արտահերթ նիստ կգումարվի՝ «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխությունների եւ լրացումների նախագծի քննարկման համար, որը պատգամավորները միանգամից կքննարկեն առաջին եւ երկրորդ ընթերցմամբ: Ըստ ներկայացված նախագծի՝ նախատեսվում է խոշորացնել Արագածոտնի 69 համայնք, Արարատում՝ 105, Արմավիրում՝ 82, Գեղարքունիքում՝ 62, Լոռիում՝ 43, Կոտայքում՝ 30, Շիրակում՝ 40, Վայոց ձորում՝ 5 եւ Տավուշի մարզում՝ 3 համայնք: Բացի այդ, Էրքենանց գյուղը նախատեսվում է ներառել Հայաստանի Սյունիքի մարզի Կապան համայնքում ընդգրկված բնակավայրերի ցանկում: Շատ փորձագետներ ուշադրություն են հրավիրում այն փաստի վրա, որ իշխանությունները շտապում են փոխել վարչատարածքային բաժանումը` խոշորացված համայնքներում առաջիկա ընտրություններում գյուղական ընտրազանգվածի աջակցության շնորհիվ ավելի լավ արդյունքների հասնելու համար։

Депутатов от оппозиции можно и вовсе лишить премий. Подобное мнение на внеочередном заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об административно-территориальном делении» и в смежные законы 24 сентября выразил депутат от правящей партии «Гражданский договор» Сисак Габриелян, отреагировав на бойкот, озвученный ранее парламентской оппозицией.
По мнению депутата, оппозиция постоянно проявляет пассивность, и при каждом удобном случае бойкотирует работу парламента, фактически не осуществляя какой-либо деятельности. В связи с этим он задался вопросом, зачем депутатов от оппозиции вообще премировать, тем более, если они сами отказываются от премий.
«Не понимаю, зачем наши партнеры из оппозиции вообще согласились взять депутатские мандаты, если при обсуждении каждого вопроса намерены покидать зал заседаний Национального Собрания. После этого они еще с гордостью заявляют, что готовы передать свои премии другим. Ну так, конечно, должны отдать, потому что, если так продолжится и дальше, их и вовсе следует лишить каких-либо премий», - сказал Габриелян.
Напомним, что оппозиционные блоки «Армения» и «Честь имею» бойкотировали внеочередное заседание Национального Собрания. Так, секретарь парламентской фракции оппозиционного блока «Армения» Арцвик Минасян, в частности саявил, что власть, в очередной раз, подменила повестку.
«Мы считаем, что в повестку обсуждений Национального Собрания был включен вопрос, который не соответствует ни Конституции страны, ни требованиям решения Конституционного суда. Мы считаем это очевидным преступлением и поэтому, все обсуждаемые в рамках данной повестки вопросы по определению не могут считаться легитимными», - подчеркнул Минасян, призвав президента вмешаться в процесс. Он также обратил внимание на то, что у страны имеются куда более злободневные вопросы, связанные с обеспечением безопасности.
В свою очередь, секретарь парламентской фракции оппозиционного блока «Честь имею» Айк Мамиджанян присоединился к заявлению Минасяна, добавив лишь, что власти, таким образом, пытаются решить свои насущные проблемы. Речь в частности идет о смещении руководителей сел и мэров городов, которые настроены крайне оппозиционно в отношении нынешнего Правительства. Таким образом, как считает Мамиджанян, проект обусловлен исключительно политическими мативами.
Отметим, что внеочередное заседание парламента созвано по инициативе Правительства Армении для обсуждения проекта изменений и дополнений в законе «Об административно-территориальном делении». Согласно представленному проекту, планируется укрупнить 69 общин в Арагацотнской, 105 – в Араратской, 82 – в Армавирской, 62 –в Гегаркуникской, 43 – в Лорийской, 30 – в Котайкской, 40 – в Ширакской, 5 – в Вайоцдзорской и 3 – в Тавушской областях. Кроме того, село Эркенанц планируется включить в список населенных пунктов, входящих в общину Капан Сюникской области Армении. Многие эксперты обращают внимание, что власти в спешке меняют административно-территориальное деление с целью добиться на грядущих выборах в укрупненных общинах более высоких результатов за счет поддержки сельского электората.