Իրանի հյուսիս-արեւմուքում իրավիճակի լուծումը կայանում է նրանում, որ կանխարգելվի այդ տարածաշրջանում օտարերկրյա բանակների միջամտությունը: Այդ մասին հայտարարել է ԻԻՀ գերագույն առաջնորդ, այաթոլա Ալի Սայեդ Խամենեին, հաղորդում է Mehr-ը:
Նրա խոսքով՝ Իրանի զինված ուժերն ամուր պատ են եւ երկրի վահանն ընդդեմ լուրջ սպառնալիքներ:
Նա նշել է, որ տարածաշրջանում օտարերկրյա բանակների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի զինված ուժերի ներկայությունը, ապակառուցողական եւ սադրիչ է: Ընդգծելով, որ տարածաշրջանային բանակները պետք է սատարեն տարածաշրջանի անվտանգությունը՝ նա ասել է, որ օտարերկրյա բանակներին չի կարելի թույլ տալ միջամտել տարածաշրջանային հարցերին:
Խամենեին հայտարարել է, որ Իրանի հետ հարեւան երկրների միջեւ իրադարձությունները հյուսիս-արեւմուտքում պետք է կարգավորվեն առանց օտարերկրյա միջամտությունների:

Решение ситуации на северо-западе Ирана состоит в том, чтобы предотвратить вмешательство иностранных армий в этот регион. Об этом заявил верховный лидер ИРИ, аятолла Али Сайед Хаменеи, передает Mehr.
По его словам, вооруженные силы Ирана являются прочной стеной и щитом страны от серьезных угроз.
Он отметил, что присутствие иностранных армий в регионе, в том числе вооруженных сил США, является деструктивным и провокационным. Подчеркнув, что региональные армии должны поддерживать безопасность региона, он сказал, что иностранным армиям нельзя позволять вмешиваться в региональные вопросы.
Хаменеи заявил, что текущие события между соседними с Ираном странами на северо-западе должны быть урегулированы без иностранного вмешательства.