ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի գործով դատական նիստը սկսվեց տեխնիկական խնդրով։ Նիստի առաջին րոպեներից դահլիճում ձայն չէր լսվում։ Ձայնի վերականգնումից հետո պարզվեց, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտնել է, որ փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաեւից ստացվել է հայտարարություն, որ նա այլ նիստին մասնակցելու պատճառով չի կարող ներկա լինել:
Փաստաբանը միաժամանակ հայտնեց, որ չի ստացել բոլոր նյութերը: Նա նաեւ խնդրեց հրապարակել հայտարարությունն ամբողջությամբ: Դատավոր Աննա Դանիբեկյանն ասաց, որ նյութերն ամբողջությամբ փոխանցվել են: Դատավորը նաեւ ասաց, որ ինքը պարտավոր չէ հայտարարությունը ամբողջությամբ հրապարակել: Այդուհանդերձ, եթե փաստաբան Կոչուբաեւը դա անհրաժեշտ համարի, ապա Արմեն Գեւորգյանին կամ փաստաբան Լուսինե Սահակյանին կհրավիրի՝ ընթերցելու այն։ Եվ դա արվեց: Կոչուբաեւի հայտարարության ամբողջական տեքստում ասվում է, որ ժամը 14-ին նա մասնակցում է մեկ այլ հանդիպման: Հայտարարությունը կրկնում է ավելի վաղ արդեն հնչած հաղորդագրությունը, ըստ որի ՝ փաստաբանը երեքշաբթի օրը մասնակցում է մեկ այլ հանդիպման եւ խնդրում է հետաձգել այն:
Հիշեցնենք, որ վերջին նիստին դատավոր Դանիբեկյանն արդեն մերժել էր այս խնդրանքը: Փաստաբանն ասաց, որ գործի ոչ բոլոր նյութերն են իրեն փոխանցվել, ինչի կապակցությամբ նա խնդրեց փոխանցել բոլոր նյութերը: Լուսինե Սահակյանը տեղեկացրեց, որ ինքն էլ չի ստացել բոլոր նյութերը
«Ի՞նչ տրամաբանությամբ եւ ո՞վ որոշեց՝ ինչ փոխանցել, ինչը՝ ոչ»,-ասաց փաստաբանը:
Դատավորը կրկին նշեց, որ նիստերի օրը համաձայնեցված է, եւ դատարանը նպատակահարմար չհամարեց հետաձգել այն: Դանիբեկյանը հայտարարեց, որ նյութերն ուղարկվել են ամբողջությամբ, եւ եթե փաստաբանները դրանք չեն ստացել, կարող են պատճենել դրանք դատարանում: Դատավորը տեղեկացրեց, որ փաստաբան Լուսինե Սահակյանից ստացել է երկու միջնորդություն: Փաստաբանը հայց է ներկայացրել բանկային հաշվից օգտվելու հնարավորության վերաբերյալ։ Նա հիշեցրեց, որ Արմեն Գեւորգյանն ընդգրկված էր որպես ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության հիմնական անդամ: Քանի որ դատարանի որոշման պատճառով Գեւորգյանը չի կարողացել ներկա գտնվել նիստին, նրա հաշվին փոխանցված գումարը չի ծախսվել, սակայն այժմ հաշվի կալանքի պատճառով այն անհնար է վերադարձնել ԱԺ: Բացի այդ, տոմսի գումարը հնարավոր չէ վերադարձնել։ Հաշվի առնելով, որ Գեւորգյանն իր կարգավիճակի պատճառով պարբերաբար ուղեւորություններ կկատարի՝ փաաստաբանը խնդրեց առնվազն մեկ հաշվից հանել կալանքը, որպեսզի նա կարողանա դա օգտագործել ԵԽԽՎ միջոցառումներին մասնակցելու համար։ Փաստաբանը դատարանին ներկայացրեց բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
Դատավորը միջնորդության քննարկումը թողեց առանց դիտարկման՝ այն ժամանակավրեպ համարելով, քանի որ ավելի վաղ միջնորդություն էր ներկայացվել գույքի կալանքը հանելու վերաբերյալ, եւ դա կդիտարկվի այն բանից հետո, երբ գնահատվի Գեւորգյանի գույքը։ Ընդ որում՝ Աննա Դանիբեկյանը փաստեց, որ պաշտպանության կողմը զրկված չէ միջնորդություն ներկայացնելու հնարավորությունից։ Փաստաբան Սահակյանը նշեց, որ կապ չի տեսնում այդ միջնորդությունների միջեւ, քանի որ այսօր ներկայացվածը վերաբերում է ԵԽԽՎ նիստերին մասնակցությանը։
Փաստաբանը բողոք հայտնեց դատավորի գործողությունների առնչությամբ՝ հիշեցնելով, որ միջնորդությունը պետք է քննարկվի։
Արմեն Գեւորգյանը հիշեցրեց, որ արդեն ստիպված եղել է բաց թողնել ԵԽԽՎ նիստը։ «Պետական հաստատությունը իմ հաշվին փող է փոխանցել։ Դուք ինձ հնարավորություն չեք տալիս վերադարձնել պետական միջոցները պետությանը։ Իսկ եթե վաղը աուդիտ անցկացվի՞։ Քիչ է, որ պետությանը վնաս է հասցվել ԵԽԽՎ նիստին չմասնակցելով, դեռ փողն էլ թույլ չեք տալիս վերադարձնել»,- փաստեց Գեւորգյանը։ «Կամ վաղը ԵԽԽՎ միջոցառումն է լինելու։ Ի՞նչ ասել նրանց»,- հետաքրքրվեց Գեւորգյանը՝ դատավորի գործողություններում լիազորությունների չարաշահման տարր տեսնելով։
Այնուհետեւ դատավորն առաջարկեց Լուսինե Սահակյանին ներկայացնել երկրորդ միջնորդությունը։ Այն վերաբերում էր Արմեն Գեւորգյանի տեղաշարժի սահմանափակումը հանելուն կամ գոնե նրան ԵԽԽՎ նիստին մեկնելու թույլտվությանը։ Փաստաբանը հիշեցրեց, որ Հայաստանը համաձայնագրի մասնակից է, որը ենթադրում է ԵԽԽՎ պատվիրակության անդամների բացարձակ անձեռնմխելիություն, անձեռնմխելիության հաղթահարման դեպքում ազգային մակարդակով անհրաժեշտ է նաեւ հաղթահարել անձեռնմխելիությունը ԵԽԽՎ մակարդակով, ինչպես նաեւ պատվիրակը օգտվում է տեղաշարժի ազատությունից։ Նման միջնորդություն տրամադրվել էր անցած նիստին, դատարանը որոշել էր, որ յուրաքանչյուր դեպքում առանձին է վճռելու։ 2021թ. դեկտեմբերի 1-ին Մոսկվայում կայանալու է ԵԽԽՎ հանձնաժողովի նիստը, տեղեկացրեց փաստաբանը՝ նշելով, որ միջնորդելու է թույլ տալ իր պաշտպանյալին դուրս գալ երկրից հանձնաժողովի նիստի ընթացքում։ Փաստաբանը ներկայացրեց անհրաժեշտ փաստաթղթերը։
Դատավորը ճշտեց «հիբրիդային» բառի նշանակությունը նիստի վերաբերյալ. պարզվեց, որ այն ենթադրում է օնլայն մասնակցության հնարավորություն։ Բայց փաստաբանը ճշտեց, որ խոսքը նաեւ հանդիպումների մասին է, որոնք չեն կարող հեռակա կարգով տեղի ունենալ։ Դատավորը շարունակեց պարզել՝ արդյո՞ք Գեւորգյանը զրկված է եղել հանդիպումներին օնլայն մասնակցության հնարավորությունից, որոնք տեղի են ունեցել սեպտեմբերի վերջին։ Գեւորգյանը նշեց, որ զրկված չի եղել, բայց իր մասնակցությունը եւ ծանոթությունը գործընկերների հետ էապես տուժել են։
Պաշտպանությունը հավանություն տվեց միջնորդությանը։ Մեղադրող կողմը դեմ արտահայտվեց՝ համարելով, որ տեղաշարժի սահմանափակման լիակատար չեղարկման հիմքեր չկան։ Ինչ վերաբերում է նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 4-ի շրջանին, դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը նույնպես դեմ արտահայտվեց՝ առաջարկելով հեռակա մասնակցություն։

Заседание суда по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна началось с технической проблемы. Звук первых минут заседания не транслировались в зале.
После восстановления звука выяснилось, что судья Анна Данибекян сообщила, что от адвоката Александра Кочубаева получено заявление о том, что он не может присутствовать из-за участия в другом заседании. Одновременно адвокат сообщил, что получил не все материалы. Также он просил опубликовать заявление целиком.
Судья Анна Данибекян сообщила, что материалы переданы полностью. Также судья заявила, что не обязана публиковать заявление полностью. Тем не менее, если адвокат Кочубаев считает это необходимым, предложила Армену Геворкяну или адвокату Лусине Саакян зачитать его. Что и было сделано. В полном тексте заявления Кочубаева говорится, что в 14 часов он участвует в другом заседании. В заявлении повторяется сообщение, уже ранее озвученное, согласно которому адвокат по вторникам участвует в другом заседании и просит перенести его. Напомним, что на прошлом заседании судья Данибекян уже отклонила эту просьбу. Адвокат сообщил, что ему переданы далеко не все материалы дела, в связи с чем просил передать все материалы. Лусине Саакян сообщила, что и она получила не все материалы. «По какой логике и кто решал, что передавать, а что нет», - заметила адвокат.
Судья снова отметила, что день заседаний согласован и суд не считает целесообразным переносить его. Данибекян заявила, что материалы посланы полностью, а если адвокаты их не получили, могут скопировать их в суде.
Судья проинформировала о получении двух ходатайств от адвоката Лусине Саакян.
Адвокат представила ходатайство о предоставлении возможности пользоваться банковским счетом. Она напомнила, что Армен Геворкян включен в качестве основного члена делегации НС РА в ПАСЕ. Поскольку Геворкян из-за решения суда не смог поехать на заседание, сумма, перечисленная на его счет, не была потрачена, однако сейчас из-за ареста счета невозможно ее вернуть НС. Вдобавок 5деньги на билет вернуть их не представляется возможным. Учитывая, что Геворкян по статусу будет периодически совершать поездки, адвокат просила снять арест хотя бы с одного счета, чтобы он мог им пользоваться для участия в мероприятиях ПАСЕ. Адвокат представила суду все необходимые документы.
Рассмотрение ходатайства судья оставила без рассмотрения, сочтя несвоевременным, поскольку ранее было представлено ходатайство о снятии ареста на имущество и оно будет рассмотрено после того, как будет оценено имущество Геворкяна. При этом Анна Данибекян констатировала, что сторона защиты не лишена возможности представлять ходатайство. Адвокат Саакян отметила, что не видит связи между этими ходатайствами, поскольку представленное сегодня касается участия в заседаниях в ПАСЕ.
Адвокат выразила протест действиями судьи, напомнив, что ходатайство должно быть обсуждено.
Армен Геворкян напомнил, что уже был вынужден пропустить заседание ПАСЕ. «Государственное учреждение перечислило на мой счет деньги. Вы не даете мне возможности вернуть государственные средства государству. А если завтра будет проводиться аудит? Мало того, что государству нанесен ущерб неучастием в заседании ПАСЕ, так еще деньге не позволяете вернуть», - констатировал Геворкян. «Или завтра будет мероприятие в ПАСЕ. Что им сказать?», - поинтересовался Геворкян, усмотрев в действиях судья элемент злокупотребления полномочиями.
Далее судья предложила Лусине Саакян представить второе ходатайство. Оно касалось отмены ограничений на передвижение Армена Геворкяна или хотя бы разрешить ему выехать на заседание комиссии ПАСЕ. Адвокат напомнила, что Армения является участником соглашения, предполагающего абсолютную неприкосновенность членов делегации в ПАСЕ, в случае преодоления неприкосновенности на национальном уровне необходимо также преодолеть неприкосновенность на уровне ПАСЕ, а также пользуется свободой передвижения. Похожее ходатайство было представлено на прошлом заседании, суд решил, что в каждом случае будет решать отдельно. 1 декабря 2021 в Москве состоится заседание комиссии ПАСЕ, сообщила адвокат, отметив, что ходатайствует разрешить подзащитному выезд из страны на период заседания комиссии. Адвокат представила необходимые документы.
Судья уточнила значение слова «гибридный» применительно к заседанию. как оказалось, оно предполагает возможность онлайн участия. Однако адвокат уточнила, что речь идет и о встречах, которые не могут проводиться заочно. Судья продолжила выяснять, был ли Геворкян лишен возможности участия онлайн во встречах, состоявшихся в конце сентября. Геворкян отметил, что не был лишен, но его участие и знакомство с коллегами существенно пострадали.
Защита поддержала ходатайство. Обвинение высказалось против, сочтя, что оснований для полной отмены ограничения на передвижение нет. Что касается отсутствия на период с 30 ноября по 4 декабря, прокурор Петрос Петросян также высказался против, предложив участвовать заочно.
Адвокат Роберта Кочаряна Арам Орбелян напомнил, что речь идет о выбранном народом депутате, и предполагать, что он может позволить себе непозволительное поведение – как минимум странно.
Доводы адвокатов о том, что речь идет о защите интересов государства, результата не дали. Анна Данибекян заявила, что вопрос отмены ограничений обсуждался на прошлом заседании. По части отсутствия с 30 ноября по 4 декабря суд констатировал возможность онлайн участия, и ввиду отсутствия оснований ходатайство отклонила.