Արաբական Միացյալ Էմիրությունների բարձրաստիճան պատվիրակությունը առաջիկայում կայցելի Թեհրան, քանի որ Պարսից ծոցի պետությունը ձգտում է թուլացնել Իրանի հետ հարաբերություններում լարվածությունը, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
ԱՄԷ-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ մոտ ապագայում սպասվում է բարձրաստիճան պատվիրակության այցը Թեհրան, սակայն հրաժարվել է հաստատել, թե արդյոք այդ այցը կգլխավորի ԱՄԷ-ի ազգային անվտանգության գլխավոր խորհրդական շեյխ Թահնուն բեն Զաիդ Ալ Նահայանը:
Շեյխ Թահնունը երկրի փաստացի կառավարիչ, Աբու Դաբիի թագաժառանգ Մուհամմեդ բին Զաիդի եղբայրն է։
ԱՄԷ նախագահի դիվանագիտական խորհրդական Անվար Գարգաշը երկուշաբթի օրն ասել էր, որ իր երկիրը «քայլեր է ձեռնարկում Իրանի հետ լարվածությունը թուլացնելու համար՝ որպես հօգուտ դիվանագիտության առճակատումից խուսափելու քաղաքական ընտրության մաս»: Գարգաշը նշել է, որ ԱՄԷ-ն շարունակում է խորապես մտահոգված մնալ Իրաքում, Սիրիայում, Եմենում եւ Լիբանանում Իրանի պահվածքով։

A high-ranking delegation of the United Arab Emirates will soon visit Tehran since the Persian Gulf country seeks to weaken the tension in the relations with Iran, Reuters reports, citing its sources.
The UAE representative said the high-ranking delegation is scheduled to visit Tehran soon, but refused to affirm whether the delegation will be headed by the Chief National Security Advisor of the UAE.
Diplomatic Advisor to the UAE President Anwar Gargash on Monday said the UAE is taking steps to ease the tension with Iran and stated that the UAE is still deeply concerned about the line of conduct of Iran in Iraq, Syria, Yemen and Lebanon.