Իշխանությունները վախենում են, որ եթե սկսեն աշխատանքներ տանել առաջնագծի կահավորման ուղղությամբ, հնարավոր է իրադարձությունների որոշակի զարգացում։ Այս մասին դեկտեմբերի 7-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից սկսած, երբ ադրբեջանցիներն առաջ եկան, նրանց պետք է դիմավորեին ոչ թե հովիվները, այլ պետության ներկայացուցիչները։
Նա նշեց, որ շարունակում է առաջնագծի զինծառայողներից ահազանգեր ստանալ։ Նրա խոսքով՝ ասել, թե առաջնագիծը կահավորված է, նշանակում է ծաղրել զինծառայողներին։ «Բանակում առկա խնդիրներն իշխանությունների համար երկրորդական նշանակություն ունեն, նրանք զինծառայողների համար նորմալ պայմաններ չեն ստեղծում»,-ընդգծեց պատգամավորը։
Թագուհի Թովմասյանը հիշեցրեց, որ զինծառայողների առողջությունն ապահովելու հետ կապված խնդիրները դեռ լուծված չեն, իսկ վերջերս նրանց համար չեղարկվել է պետպատվերը։ «Զինծառայողները (նկատի ունի պայմանագրային զինծառայողներին-խմբ․) պետք է հիվանդանոցներում արտահերթ բուժզննման հնարավորություն ունենան այն ժամանակահատվածում, երբ իջնում են առաջնագծից։ Իշխանություններն այդ ուղղությամբ ոչինչ չեն անում։ Ստում են՝ ասելով, թե 2019 թվականից հարցը լուծված է»,-պարզաբանեց նա։
Թովմասյանը նկատեց, որ ՏԻՄ ընտրություններին որոշ վայրերում ոչ ոք չի մասնակցել քվեարկությանը։ «Սա խոսում է այն մասին, որ նույնիսկ պետական ապարատի աշխատակիցները չեն վախեցել կորցնել իրենց աշխատանքը։ Կոնսոլիդացիայի նման օրինակը, հուսով եմ, վարակիչ կլինի»,-եզրափակեց պատգամավորը։

Власти Армении боятся, что в случае проведения работы по обустройству передовой возможно определенное развитие событий. Об этом в беседе с журналистами в парламенте Армении 7 декабря заявила депутат от блока «Честь имею» Тагуи Товмасян.
По ее словам, с 9 ноября 2020 года, когда азербайджанцы продвигались вперед, их должны были встречать представители государства, а не пастухи.
Она сообщила, что продолжает получать сигналы от военнослужащих с передовой, и назвала издевательством над ними заявления власти о том, что передовая обустроена. «Проблемы в армии для властей имеют второстепенное значение, они не создают нормальных условий для военнослужащих», - подчеркнула депутат.
Тагуи Товмасян напомнила, что все еще не решены проблемы охраны здоровья военнослужащих, а с недавних пор для них отменен и госзаказ. «Военнослужащие (имеет в виду контрактников – ред.) должны получить возможность внеочередного обслуживания в больницах в тот период, когда спускаются с передовой. Власти в этом направлении ничего не сделали. Они лгут, говорят, что этот вопрос с 2019 года решен», - пояснила она.
Депутат заметила, что на выборах в органы местного самоуправления в некоторых местах никто не участвовал в голосовании. «Это говорит о том, что даже сотрудники госаппарата не побоялись потерять работу. Такой пример консолидации, надеюсь, будет заразительным», - заключила оппозиционер.