Դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԳ նախարար, ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նախագահող Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի սեպտեմբերյան (2021թ.) նստաշրջանի որոշումների կյանքի կոչման և ՀՀ նախագահության ժամանակահատվածում ՀԱՊԿ գործունեության առաջնահերթ ուղղությունների իրականացման ծրագրի» նախագծի ամփոփումը։ Ստանիսլավ Զասը մանրամասն ներկայացրել է նշյալ ծրագրի դրույթները և վստահեցրել, որ դրանց ժամանակին իրագործման նպատակով ՀԱՊԿ քարտուղարության և միացյալ շտաբի կողմից կներդրվեն անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը։
Հանդիպմանը նախարար Միրզոյանը նաև ներկայացրել է ՀՀ արևելյան սահմանային գոտում իրավիճակը և ընդգծել կայունության և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված գործնական քայլերի անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2021թ. նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարության:
Նշյալ, ինչպես նաև տարածաշրջանային արդի զարգացումների համատեքստում ևս մեկ անգամ կարևորվել է հավաքական հիմունքներով անվտանգության և կայունության ապահովմանն ուղղված՝ անդամ պետությունների դաշնակցային փոխգործակցությունը:

Министр иностранных дел Армении, председатель Совета министров иностранных дел ОДКБ Арарат Мирзоян 23 декабря принял генерального секретаря ОДКБ Станислава Зася.
Как сообщает пресс-служба МИД, Арарат Мирзоян отметил важность подведения итогов проекта «Программы реализации решений сентябрьской сессии СКБ ОДКБ и реализации приоритетных направлений деятельности ОДКБ в период председательства РА».
Станислав Зась подробно представил положения данной программы и заверил, что с целью их своевременной реализации секретариатом и Объединенным штабом ОДКБ будут приложены все необходимые усилия.
На встрече министр Мирзоян также представил ситуацию в восточной приграничной зоне Армении и подчеркнул необходимость практических шагов, направленных на повышение уровня стабильности и безопасности, согласно трехстороннему заявлению от 26 ноября 2021 г.
В контексте указанных, а также других современных региональных развитий еще раз была отмечена важность союзнического взаимодействия государств-членов, направленного на обеспечение безопасности и стабильности на коллективной основе.