Բելգիայի կառավարությունը համաձայնել է մինչեւ 2025 թվականը փակել իր ատոմային էլեկտրակայանները, սակայն բաց է թողել երկու ռեակտորների շահագործման ժամկետը երկարացնելու հնարավորությունը, եթե հակառակ դեպքում չկարողանա էլեկտրամատակարարում ապահովել, հայտնում է Reuters-ը։
Յոթ ռեակտորներով բելգիական երկու ատոմակայաններ շահագործվում են ֆրանսիական Engie ընկերության կողմից եւ ապահովում են երկրի էլեկտրաէներգիայի արտադրության գրեթե կեսը։
Բանակցություններից հետո նախարարները փոխզիջման են եկել, ըստ որի վերջին գործող ատոմակայանը պետք է փակվի 2025 թվականին։
Սակայն Բելգիան դեռ պետք է որոշի ինչպես փոխհատուցի էներգիայի դեֆիցիտը, եւ այստեղ խնդիր կա։ Բրյուսելից հյուսիս գազային էլեկտրակայանի կառուցման պայմանագրի հաղթողին մերժել են թույլտվությունը։ Կառավարությունն այժմ կսպասի մարտի 15-ին, որպեսզի տեսնի, թե արդյոք թույլտվություն կտրամադրվի, իսկ եթե ոչ, ապա կդիտարկի այլ տարբերակներ, այդ թվում՝ տենդերի այլ մասնակիցների թեկնածությունները:
Վարչապետ Ալեքսանդր Դե Կրոոն ասել է, թե բացառված չէ, որ որոշ միջուկային ռեակտորներ կարող են ավելի երկար աշխատել, բայց հավելել է, որ դա «շատ քիչ հավանական է»:
Բելգիան նաեւ չորս տարվա ընթացքում 100 միլիոն եվրո է ներդնում միջուկային էներգիայի հետազոտության մեջ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով ավելի փոքր մոդուլային ռեակտորներին եւ, հնարավոր է, Ֆրանսիայի ու Նիդեռլանդների հետ համագործակցությանը:
Նախատեսվող միջուկային ելքը կսկսվի 2022 թվականի հոկտեմբերի 1-ին մեկ ռեակտորի փակմամբ։ Շահագործումից հանելը, ներառյալ բոլոր ռադիոակտիվ նյութերի հեռացումը եւ շենքերի քանդումը, պետք է ավարտվի մինչեւ 2045 թվականը:

Правительство Бельгии согласилось закрыть свои атомные электростанции к 2025 году, но оставило открытой возможность продления срока службы двух реакторов, если в противном случае оно не сможет обеспечить энергоснабжение, передает Reuters.
Две бельгийские атомные станции с семью реакторами находятся в эксплуатации французской компании Engie и обеспечивают почти половину производства электроэнергии в стране.
После переговоров министры пришли к компромиссу, согласно которому последняя существующая атомная электростанция должна быть закрыта в 2025 году.
Однако Бельгии все еще нужно решить, как восполнить дефицит энергии, и существует проблема. Победителю контракта на строительство газовой электростанции к северу от Брюсселя было отказано в разрешении. Теперь правительство дождется  15 марта, чтобы выяснить, будет ли предоставлено разрешение, а если нет, то рассмотрит другие варианты, включая других участников тендера.
Премьер-министр Александр Де Кроо сказал, что не исключено, что некоторые ядерные реакторы могут работать дольше, но добавил, что это «очень маловероятно».
Бельгия также инвестирует 100 миллионов евро в течение четырех лет в исследования в области ядерной энергетики, уделяя особое внимание модульным реакторам меньшего размера и, возможно, сотрудничеству с Францией и Нидерландами.
Запланированный ядерный выход начнется с закрытия одного реактора 1 октября 2022 года. Вывод из эксплуатации, включая удаление всех радиоактивных материалов и снос зданий, должен быть завершен к 2045 году.