Եթե անցյալ տարի մենք նկատում էինք գրիպի շրջանառության բացառիկ դեպքեր, այս տարի նոյեմբեր ամսից բավականին աճ ենք գրանցել. վերջին 10 օրվա ընթացքում վիճակը կայունացել է, դա պայմանավորված է նաև ուսումնական արձակուրդների հետ: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 5-ին, կառավարության նիստում, անդրադառնալով Հայաստանում համաճարակաբանական ընդհանուր իրավիճակին, ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Իրավիճակը մահճակալային ֆոնդի ապահովվածության առումով վերահսկելի է և մեր հիվանդանոցները պատրաստ են դիմակայելու գրիպի շտամի շրջանառությանը։ Սեպտեմբերից Հայաստանում  ունեցել ենք գրիպի այս տարվա շտամերի դեմ պատվաստանյութեր, որոնք  քովիդի դեմ պատվաստանյութերի հետ որևէ հակացուցում չունեն»։
Անդրադառնալով քովիդով պայմանավորված համաճարակին, նախարարը նշեց.
«Մենք շարունակում ենք ունենալ կայուն, հանգիստ վիճակ, նախորդ օրը գրանցվել է 129 դրական դեպք, իրականացվել է 5164 թեստավորում և ցավոք սրտի ունեցել ենք երեք մահ։ Շարունակվում է նաև պատվաստումային գործընթացը, երկրորդ դեղաչափով ունեցել ենք 722.409  և առաջին դեղաչափով 946.984 քաղաքացիների պատվաստում։ Իրականացվում են նաև խթանիչ դեղաչափերով պատվաստումները և այն քաղաքացիները, որոնք վեց ամիս առաջ են պատվաստվել, հորդորում ենք ստանալ նաև երրորդ դեղաչափը»։
Անդրադառնալով հարցին` Փաշինյանը նշեց, որ կովիդ համաճարակի առումով Հայաստանում առկա է բարվոք վիճակ. ««Բայց եկեք արձանագրենք, որ եթե պատվաստումները պատշաճ կերպով չշարունակենք, ճգնաժամը անխուսափելիորեն վերադառնալու է, մանավանդ այս պահի դրությամբ Հայաստանում օմիկրոն տեսակի շտամը չի արձանագրվել, բայց նաև դա է անխուսափելի և դժվար եմ պատկերացնում ինչպես կարող է այնպես տեղի ունենալ, որ Հայաստան չմտնի այդ շտամը։ Հետևաբար, եթե պատվաստումային գործընթացը նույն տեմպերով չշարունակենք, կանգնելու ենք ճգնաժամի առաջ, Հայաստանում առկա են բոլոր տեսակի պատվաստանյութերը»։

We continue to have a stable, calm situation. Minister of health Anahit Avanesyan said this at Wednesday’s Cabinet meeting of the government—and referring to the current coronavirus pandemic situation in Armenia.
"The vaccination process [against COVID-19] is also underway. We have had a vaccination of 722,409 citizens with the second dose and 946,984—with the first dose. Booster shots are also being administered. And we urge the citizens who were vaccinated six months ago to get the third dose, too" Avanesyan added.
PM Nikol Pashinyan, in turn, noted that there is a good situation in Armenia in terms of the coronavirus pandemic.
"But let us record that if we do not continue the vaccinations properly, the crisis will inevitably return. Especially at this moment, no Omicron-type variant has been registered in Armenia. But that also is inevitable, and I have a hard time imagining how it can happen that this variant does not enter Armenia. Therefore, if we do not continue the vaccination process at the same pace, we will face a crisis. All types of [COVID-19] vaccines are available in Armenia," Pashinyan said.