Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի պաշտոնական կայքը հրապարակել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ - Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը Ղազախստան կազմակերպության Հավաքական խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու որոշման վերաբերյալ։
Հայտարարությունը հրապարակվել է հինգշաբթի երեկոյան president.rf կայքում:
«Ղազախստանի հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարդ Տոկաեւի դիմումի հիման վրա եւ Ղազախստանի ազգային անվտանգությանը եւ ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգների բերումով, որն առաջացել է այդ թվում արտաքին միջամտության արդյունքում, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն որոշում է կայացրել սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստանի հանրապետություն ուղարկել ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր՝ այդ երկրում իրավիճակի կայունացման եւ կարգավորման նպատակով»,- ասված է Փաշինյանի հայտարարության մեջ, ով 2022 թվականին ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահն է։ Ավելի վաղ այս փաստաթղթի տեքստը հրապարակել էր Հայաստանի վարչապետի ֆեյսբուքյան էջին:
Չորեքշաբթի Փաշինյանը Ղազախստանում ստեղծված իրավիճակի հետ կապված խորհրդակցություններ էր սկսել ՀԱՊԿ ղեկավարների հետ։ Այդ հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւն ավելի վաղ դիմել էր ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարներին «ահաբեկչական վտանգի հաղթահարման հարցում» օգնության խնդրանքով` հանրապետությունում տեղի ունեցած անկարգությունները որպես ագրեսիայի ակտ որակելով:
Հավաքական անվտանգության պայմանագիրը ենթադրում է, որ կազմակերպության անդամներից մեկի դեմ ագրեսիայի դեպքում մնացածները պետք է անհապաղ նրան «անհրաժեշտ օգնություն տրամադրեն, այդ թվում՝ ռազմական», եւ աջակցություն ցուցաբերեն «իրենց տրամադրության տակ գտնվող միջոցներով»։ Այժմ ՀԱՊԿ-ում, Ղազախստանից բացի, ընդգրկված են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը։

The official website of the President of Russia has posted the statement by the chairman-in-office of the CSTO Collective Security Council and the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, on the decision to send CSTO Collective Peacekeeping Forces to Kazakhstan.
The statement has been posted on the website president.rf.
“On the basis of the petition by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev and due to the dangers threatening the national security and sovereignty of Kazakhstan, which have come about—including as a result of external interference, the CSTO Collective Security Council, in accordance with Article 4 of the Collective Security Treaty, has made a decision to send CSTO peacekeeping forces to the Republic of Kazakhstan for a limited period of time to stabilize and normalize the situation in that country,” reads this statement by Pashinyan, who is the chairman-in-office of the CSTO Collective Security Council in 2022.
Earlier, this statement was posted on the Facebook page of the Prime Minister of Armenia.
The Collective Security Treaty stipulates that in the event of aggression against one of the CSTO member countries, the others must immediately "provide the necessary assistance, including military assistance" to it, and provide assistance "by the means at their disposal." Currently, Kazakhstan, Russia, Armenia, Belarus, Kyrgyzstan, and Tajikistan are members in the CSTO.