Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր՝ հունվարի 13-ին, նախագահությամբ դատավոր Լուսինե Հովհաննիսյանի մերժել է նախկին գերի Սերժիկ Ամիրխանյանի կալանավորման դեմ ներկայացրած բողոքը։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Իմ ընկալմամբ՝ դատավորն ինքը համաձայն չէր իր կայացրած որոշմանը։ Իրենց նկատմամբ նման վերաբերմունք դրսևորելը որևէ արժեքային համակարգով արդարացում չունի։ Այս պահին մեր առաջնահերթությունը նույնն է անազատության մեջ պահվող մարդկանց ազատությունը վերականգնելը»,- նշեց Մելիքյանը։
Ռուբեն Մելիքյանն ասաց, որ հայտարարվել է գործի նախաքննության ավարտը, և վարույթն իրականացնող մարմինը մտադրություն ունի գործն ուղարկել դատարան։

The Criminal Court of Appeal of Armenia on Thursday denied the appeal filed against the arrest of former prisoner of war Serzhik Amirkhanyan. This was reported to Armenian News-NEWS.am by Ruben Melikyan, a human rights activist, Artsakh (Nagorno-Karabakh) former Human Rights Ombudsman, and co-founder of the “Legal Path” NGO of Armenia.
"In my perception, the judge himself did not agree with his decision. There is no justification—by any system of values—for showing such an attitude towards them [i.e., POWs]. At the moment, our priority is the same: to restore the freedom of people kept in custody," Melikyan said.
He added that the completion of the investigation of the criminal case against Amirkhanyan has been announced, and the body conducting the proceedings intends to send this case to court.