2021 թվականի նոյեմբերին ԵՄ-ի միջնորդությամբ ստեղծված թեժ գիծը, որը նախատեսվում էր օգտագործել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հնարավոր հաջորդ էսկալացիայի ժամանակաշրջանում, ամբողջությամբ կիրառվում է։ Այս մասին հունվարի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը։
Սակայն, նրա խոսքով, այն կիրառվում է միայն հատուկ դեպքերում, երբ լարվածությունը լրջորեն սրվում է։ «Դա պայմանավորված է բազմաթիվ գործոններով՝ աշխարհաքաղաքական եւ միջազգային գործընթացներով։ Հունվարի 11-ին տեղի ունեցած վերջին սրացումից հետո հանգիստ շրջան է: Լարվածությունը որոշակիորեն թուլացել է»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ այսօր իրավիճակը բավականին կառավարելի է։
Այնուամենայնիվ, Եգոյանը շտապեց հիշեցնել, որ Հայաստանը «Շվեյցարիա չէ», եւ որ դրա բախտը հարեւանների հետ չի բերել։ «Մի՞թե մենք երբեք այդ խնդիրները չենք ունեցել։ Այս տարիների ընթացքում մենք քիչ խնդիրներ ենք ունեցել, բայց հիմա հանկարծ դրանք ավելացա՞ն։ Գործնականում ոչինչ չի փոխվել։ Խնդիրները գրեթե այնքան են, որքան եղել են։ Երբեք լարվածություն չե՞նք ունեցել սահմանին. Սա առաջին անգա՞մն է։ Առաջին անգա՞մ է փոխհրաձգություն սահմանին»,- ասաց Փաշինյանի համախոհը՝ ըստ երևույթին, «մոռանալով», որ ներկայիս իշխանության օրոք պատերազմում ոչ միայն հազարավոր հիմնականում երիտասարդներ զոհվեցին, այլ նաեւ կապիտուլյացիայի մասին հայտարարություն ստորագրվեց:
Միաժամանակ Եղոյանը կարծում է, որ սահմանին վերջին սրացումները Հայաստանի զինված ուժերի մարտունակության վերականգնման ակնհայտ վկայությունն են։ «Հունվարի 11-ին տեղի ունեցածի կադրերը չե՞ք տեսել։ Դուք տեսե՞լ եք ադրբեջանցի զինվորականների զինամթերքի ոչնչացված պահեստները»,- ասաց կառավարության ներկայացուցիչը։
Պատգամավորի խոսքով՝ հայ զինվորականները, ըստ էության, կանգնած են հակառակորդի հետ նույն հարթությունում. «Տեսնում եք, որ մենք ռազմական առումով, ըստ էության, նույն մակարդակի վրա ենք»,- եզրափակեց Արման Եգոյանը։

The EU-mediated hotline set up in November 2021, which was intended to be used during the next possible escalation of tension between Armenia and Azerbaijan, is being used in full. Arman Yeghoyan, Chair of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly of Armenia and an MP of the ruling Civil Contract Party, told reporters this on Thursday.
But, according to him, this hotline is used only in special cases when the tension is considerably escalating.
"It is conditioned by many factors—geopolitical and international processes. It is a quiet period after the last escalation that occurred on January 11. The tension has eased to some extent," the lawmaker said, adding that today the situation is quite manageable.
Yeghoyan, however, reminded that Armenia "is not Switzerland" and is not lucky in terms of its neighbors.
"Practically nothing has changed. The problems are almost as much as they have been. Have we never had tension at the border?" the ruling party asked rhetorically.
At the same time, Yeghoyan believes that the recent escalations of tension at the Armenia-Azerbaijan border are an obvious evidence of the restoration of the combat-readiness of the Armenian Armed Forces. According to the MP, the Armenian military is now, in fact, on the same level with the Azerbaijani army.
"You can see that we are basically on the same level, in terms of military," Arman Yeghoyan concluded.