2021 թվականի նոյեմբերին ԵՄ-ի միջնորդությամբ ստեղծված թեժ գիծը, որը նախատեսվում էր օգտագործել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հնարավոր հաջորդ էսկալացիայի ժամանակաշրջանում, ամբողջությամբ կիրառվում է։ Այս մասին հունվարի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը։
Սակայն, նրա խոսքով, այն կիրառվում է միայն հատուկ դեպքերում, երբ լարվածությունը լրջորեն սրվում է։ «Դա պայմանավորված է բազմաթիվ գործոններով՝ աշխարհաքաղաքական եւ միջազգային գործընթացներով։ Հունվարի 11-ին տեղի ունեցած վերջին սրացումից հետո հանգիստ շրջան է: Լարվածությունը որոշակիորեն թուլացել է»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ այսօր իրավիճակը բավականին կառավարելի է։
Այնուամենայնիվ, Եգոյանը շտապեց հիշեցնել, որ Հայաստանը «Շվեյցարիա չէ», եւ որ դրա բախտը հարեւանների հետ չի բերել։ «Մի՞թե մենք երբեք այդ խնդիրները չենք ունեցել։ Այս տարիների ընթացքում մենք քիչ խնդիրներ ենք ունեցել, բայց հիմա հանկարծ դրանք ավելացա՞ն։ Գործնականում ոչինչ չի փոխվել։ Խնդիրները գրեթե այնքան են, որքան եղել են։ Երբեք լարվածություն չե՞նք ունեցել սահմանին. Սա առաջին անգա՞մն է։ Առաջին անգա՞մ է փոխհրաձգություն սահմանին»,- ասաց Փաշինյանի համախոհը՝ ըստ երևույթին, «մոռանալով», որ ներկայիս իշխանության օրոք պատերազմում ոչ միայն հազարավոր հիմնականում երիտասարդներ զոհվեցին, այլ նաեւ կապիտուլյացիայի մասին հայտարարություն ստորագրվեց:
Միաժամանակ Եղոյանը կարծում է, որ սահմանին վերջին սրացումները Հայաստանի զինված ուժերի մարտունակության վերականգնման ակնհայտ վկայությունն են։ «Հունվարի 11-ին տեղի ունեցածի կադրերը չե՞ք տեսել։ Դուք տեսե՞լ եք ադրբեջանցի զինվորականների զինամթերքի ոչնչացված պահեստները»,- ասաց կառավարության ներկայացուցիչը։
Պատգամավորի խոսքով՝ հայ զինվորականները, ըստ էության, կանգնած են հակառակորդի հետ նույն հարթությունում. «Տեսնում եք, որ մենք ռազմական առումով, ըստ էության, նույն մակարդակի վրա ենք»,- եզրափակեց Արման Եգոյանը։

Горячая линия, созданная при посредничестве ЕС в ноябре 2021 года, которую планировалось использовать в период возможного очередного обострения между Арменией и Азербайджаном, применяется в полной мере. Об этом на встрече с журналистами 13 января заявил председатель постоянной парламентской Комиссии по вопросам европейской интеграции, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Арман Егоян.
Однако, по его словам, ее используют лишь в особых случаях, когда напряженность серьезно усиливается. «Это связано с множеством факторов: с геополитическими и международными процессами. После недавнего обострения, которое имело место 11 января, наступил период затишья. Напряженность несколько спала», - заметил парламентарий, добавив, что ситуация на сегодняшний день вполне управляемая.
Тем не менее, Егоян поспешил напомнить, что Армения «не является Швейцарией», и что ей с соседями не повезло. «Разве у нас этих проблем никогда не было? Все эти годы у нас проблем было мало, а сейчас их вдруг стало больше? Практически ничего не изменилось. Проблем почти столько же, сколько и было. Разве напряженности на границе у нас никогда не было? Это впервые? Впервые у нас на границе идут перестрелки?», - сказал соратник Пашиняна, очевидно «забыв», при именно при нынешней власти на войне не только погибли тысячи преимущественно молодых людей, но и подписано заявление о капитуляции.
Егоян при этом считает, что недавнее обострение на границе очевидным образом свидетельствует о восстановлении боеспособности Вооруженных сил Армении. «Вы разве не видели кадры того, что произошло 11 января? Вы не видели уничтоженные склады с боеприпасами азербайджанских военных?», - заявил представитель власти.
По словам депутата, армянские военнослужащие в военном плане, по сути, встали на одну доску с противником.  «Вы же видите, что мы с ними в военном отношении, по сути, на равных», - заключил Арман Егоян.