Անվտանգության երաշխիքների շուրջ բանակցությունները ցույց տվեցին համաշխարհային հարթակում առճակատման լրջությունը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Դրանք արտացոլում են լուրջ առճակատումը համաշխարհային ասպարեզում, Արեւմուտքի կողմից իր գերակայությունը հաստատելու փորձը»,-ասել է նա «Մեծ խաղ» հաղորդման եթերում։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնի ներկայացուցիչներն ու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը խոստացել են գրավոր պատասխանել անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ Մոսկվայի առաջարկներին։
Նա նշել է, որ բանակցությունները Ժնեւում եւ Բրյուսելում, որտեղ անցկացվել են խորհրդակցություններ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ եւ Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհրդի նիստը, գործնական բնույթ են կրել։ Նրա խոսքով՝ ռուսական կողմը ոչ պակաս հաստատակամ հայտնել է այդ հարցում իր դիրքորոշումը՝ ունենալով այն փաստարկները, որոնք Արեւմուտքը չունի։

The talks on security guarantees have shown the seriousness of the confrontation on the world stage, said Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, RIA Novosti reports.
“They reflect a serious confrontation on the world stage, an attempt by the West to assert its dominance,” he said in an interview with Channel One on the Big Game program.
According to him, representatives of Washington and the NATO secretary general promised to respond in writing to Moscow's proposals on security guarantees.
He noted that the talks in Geneva and Brussels, where consultations between Russia and the United States and a meeting of the Russia-NATO Council were held, were businesslike.
"The position of the West is quite tough, arrogant somewhere, uncompromising, it was nevertheless stated calmly, in a business-like manner, which allows us to count on the prospect of understanding the talks held in Washington," added the head of Russian diplomacy. According to him, the Russian side was no less firm in stating its position, having the arguments that the West does not have.