Արգենտինայի իշխանությունները դեմ են վիճելի Ֆոլկլենդյան կղզիներում Մեծ Բրիտանիայի ՀՕՊ համակարգերի տեղադրմանը: Այդ մասին հայտարարությունը շաբաթ հրապարակվել է հարավամերիկյան հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության կողմից, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Արգենտինայի Հանրապետությունը կտրականապես չի ընդունում Ֆոլկլենդյան կղզիներում բրիտանական ռազմամթերքի տեղադրումը»,-ասվում է տեքստում:
Նախարարության տվյալներով՝ Մեծ Բրիտանիան կղզիներում տեղադրում է Sky Sabre ՀՕՊ համակարգերը: «Խոսքը վերաբերում է ուժի հերթական չարդարացված ցուցադրմանն ու ՄԱԿ-ի եւ այլ միզազգային կազմակերպությունների բազմաթիվ բանաձեւերում առկա կոչերից միտումնավոր խուսափմանը, որոնք կոչ են անում ինչպես Արգենտինային, այնպես էլ Մեծ Բրիտանիային վերականգնել բանակցությունները»,-հավելել է ԱԳՆ-ն:
Ֆոլկլենդյան կղզիները, որոնք գտնվում են Ատլանտյան օվկիանոսի հարավ-արեւմտյան մասում, արդեն 200 տարի է տարածքային վեճերի առարկա են Արգենտինայի եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ:

The Argentine authorities protested against the deployment of an air defense system by Britain on the disputed Malvinas (Falkland Islands), the South American republic's foreign ministry informed, TASS reported.
Argentina, said the ministry, "rejects in the strongest terms the new deployment of British military weapons in the Malvinas Islands."
According to the ministry, Britain is deploying the Sky Sabre air defense system on the islands.
The recent deployment is "a new and unjustified show of force and a deliberate departure" from the calls of the United Nations and other international organizations for a peaceful and definitive solution to the sovereignty dispute, added the ministry.
The Malvinas (Falkland Islands), located in the southwestern Atlantic Ocean, has been the subject of a territorial dispute between Argentina and Britain for 200 years.