Դանիայի թագուհի Մարգրետե II-ի մոտ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել։ Այս մասին հայտնել է թագավորական պալատի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նորին մեծություն թագուհու թեստը դրական է եղել։ Նրա մոտ հիվանդությունը թեթեւ է ընթանում։ Թագուհին այժմ գտնվում է Ամալիենբորգում Քրիստիան IX-ի պալատում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ թագավորական պալատը հետեւում է բժիշկների եւ առողջապահական մարմինների բոլոր խորհուրդներին։
Հաղորդվում է նաեւ, որ 81-ամյա թագուհու ծրագրված ձմեռային արձակուրդը, որը պետք է սկսվեր փետրվարի 9-ին, այդ կապակցությամբ չեղարկվել է։ Նա պետք է արձակուրդն անցկացներ Նորվեգիայում։ Ավելի վաղ պանդեմիայի պատճառով զգալիորեն կրճատվել է թագուհու 50-ամյա գահակալության հետ կապված տոնական միջոցառումների թիվը։
Թագուհին երեք անգամ պատվաստվել է, առաջին դեղաչափն ընդունել է անցած տարի հունվարին, երկրորդը՝ նոյեմբերին։

Queen Margrethe II of Denmark has tested positive for coronavirus, the press service of the royal court reported.
The Queen is showing only mild symptoms and is currently at Christian IX's palace in Amalienborg, the statement said. The royal court is following all the recommendations of doctors and health authorities, the press service said.
Theplanned winter vacation of 81-year-old Margrethe II, which was supposed to begin on February 9, is canceled. She was going to spend it in Norway.
During the 12-day absence of the function of the head of state, Princess Benedicte of Denmark should have performed, since the crown prince and his wife are also outside the kingdom. Earlier, due to the pandemic, the number of festive events in connection with the 50th anniversary of the reign of Margrethe II was significantly reduced.
The Queen has been vaccinated three times, and first on January 1 last year. She received her third dose at the end of November.