ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ մշակված TRUTH սոցցանցի գործարկումը տեղի կունենա այս տարվա մարտի վերջից ոչ շուտ, հայտնում է Fox Business-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրները։
Նրա խոսքով՝ սոցցանցի աշխատանքի համար պատասխանատու սերվերներն արդեն գործարկվել են, իսկ բուն հավելվածը բետա թեստավորում է անցնում։ Այս պահին այն հասանելի է ԱՄՆ-ում նախնական պատվերի համար:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ TRUTH Social-ը, որի ստեղծման մասին Թրամփը հայտարարել էր անցյալ տարվա հոկտեմբերի վերջին, պետք է գործարկվեր փետրվարի 21-ին, երբ ԱՄՆ-ում նշվում է դաշնային տոնը՝ Նախագահի օրը (փետրվարի երրորդ երկուշաբթի): Սակայն, ինչպես պարզաբանում են Fox Business-ի աղբյուրները, այժմ դրա մեկնարկը սպասվում է մարտի վերջից ոչ շուտ։
Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնում իր պաշտոնավարման վերջին շաբաթներին Թրամփը զրկված էր Twitter-ում, Facebook-ում եւ Instagram-ում գրառումներ կատարելու հնարավորությունից։ Դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ 2021 թվականի հունվարի 6-ին, Թրամփի կողմնակիցները, որն այն ժամանակ ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարն էր, փորձեցին թույլ չտալ ԱՄՆ Կոնգրեսին հաստատել նախորդ տարվա նոյեմբերի 3-ի նախագահական ընտրությունների արդյունքները։ Հաղթեց դեմոկրատ Ջո Բայդենը։
Տեղի ունեցածի կապակցությամբ դեմոկրատները Թրամփի դեմ իմփիչմենթի գործընթաց սկսեցին։ Սակայն Կոնգրեսի Սենատն արդարացրեց նրան։

The launch of the TRUTH Social social network, developed at the initiative of former US President Donald Trump, will take place no earlier than the end of March this year, Fox Business reported, citing sources.
The servers responsible for the operation of the social network have already been launched, and the application itself is undergoing beta testing. It is currently available for pre-order in the US.
The TRUTH Social, the creation of which Trump announced at the end of October last year, was supposed to be launched on February 21, when the United States celebrates a federal holiday - President's Day (the third Monday in February). However, as Fox Business sources clarify, now its launch is expected no earlier than the end of March.
In the last weeks of his tenure as President of the United States, Trump was prevented from posting on Twitter, Facebook and Instagram. This happened shortly after, on January 6, 2021, supporters of the Republican, who was then the head of the American administration, tried to prevent the US Congress from approving the results of the November 3 presidential elections the year before last. Democrat Joe Biden won.
In connection with the incident, the Democrats initiated the impeachment proceedings against Trump. However, the Senate of Congress acquitted him.