«Շուշիի հռչակագրի» շնորհիվ բարեկամական երկրների միջեւ հարաբերությունների մակարդակը հասավ ռազմավարական համագործակցության որակապես նոր մակարդակի։ Այս մասին TRT Haber-ի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն։
«Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի ապագան եւ ճակատագիրը սերտորեն կապված են»,- ընդգծել է նա։
Չավուշօղլուն նշել է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո, որը վերջ դրեց տարիներ տեւած ղարաբաղյան հակամարտությանը, Հարավային Կովկասը բախվեց նոր իրողությունների, եւ ճանապարհ հարթվեց տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության եւ կայունության համար։
«Հայաստանը պետք է օգտվի հնարավորությունից եւ վերանայի իր դիրքորոշումը։ Թուրքիայի եւ Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչները կհանդիպեն փետրվարի 24-ին Վիեննայում։ Հանդիպման վայրը Հայաստանն է առաջարկել, եւ մենք դեմ չենք եղել։ Թուրքիան յուրաքանչյուր փուլում Հայաստանի մասով իր քայլերը քննարկում է Բաքվի հետ։ Ադրբեջանը նույնպես կողմ է Հայաստանի հետ երկարաժամկետ խաղաղությանը։ Մենք միամիտ չենք։ Ընդ որում, գիտակցում ենք վճռական քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը»,- ասել է Չավուշօղլուն։

Armenia should 'seize chance' and 'reconsider its positions,' said Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu on the air of the TRT Haber TV channel.
The future and destiny of Turkey and Azerbaijan are closely linked, he noted.
Cavusoglu added that after the 44-day war, which put an end to the long-term Karabakh conflict, the South Caucasus faced new realities, opening the way for long-term peace and stability in the region.
"Armenia should seize the chance and reconsider its positions. The special representatives of Turkey and Armenia will meet in Vienna on February 24. The meeting place was proposed by Armenia and we did not oppose it. Turkey discusses steps on Armenia with Baku at every stage. Azerbaijan also stands for long-term peace with Armenia. We are not naive. At the same time, we are aware of the need for decisive steps,” the Turkish FM noted.