Ըստ Gartner-ի տվյալների՝ 2026թ․ մարդկանց 25%-ը օրական առնվազն մեկ ժամ մետատիեզերքում կանցկացնի՝ աշխատելու, գնումների, կրթության, հաղորդակցության եւ զվարճանքների համար, գրում է HighTech+-ը:
Gartner-ն ակնկալում է, որ վիրտուալ տնտեսությունը թվային արժույթներով եւ միմյանց փոխարինող թոքեններով (NFT) կպահպանվի: Մետատիեզերքը, վստահ են վերլուծաբանները, կազդի բոլոր այն բիզնեսների վրա, որոնց հետ այսօր սպառողները շփվում են: Մինչեւ 2026թ․ աշխարհի կազմակերպությունների 30 տոկոսը կունենա ապրանքներ եւ ծառայություններ, որոնք հասանելի կլինեն մետատիեզերքում:
«Մատակարարներն արդեն ստեղծում են միջոցներ, որոնք թույլ են տալիս օգտատերերին իրենց կյանքը թվային աշխարհներ տեղափոխել»,- ասել է Gartner-ի հետազոտությունների գծով փոխնախագահ Մարտի Ռեզնիկը: «Վիրտուալ դասասենյակներ հաճախելուց մինչեւ թվային հող գնելը եւ վիրտուալ տներ կառուցելը, այս բոլոր գործողությունները ներկայումս տեղի են ունենում տարբեր միջավայրերում: Ի վերջո, դրանք տեղի կունենան մեկ միջավայրում՝ մետատիեզերքում, որտեղ հնարավոր կլինի լուծել ցանկացած խնդիր»։
Gartner-ը մետատիեզերքը սահմանում է որպես համատեղ օգտագործվող վիրտուալ տարածություն, որը ստեղծվել է վիրտուալ ընդլայնված ֆիզիկական եւ թվային իրականության միավորմամբ: Այս տարածքը մշտական կլինի, կապահովի ընկղման ընդլայնված հնարավորություններ, ինչպես նաեւ հասանելի կլինի սարքից անկախ եւ ցանկացած տեսակի սարքի միջոցով՝ պլանշետներից մինչեւ VR ականջակալներ եւ AR ակնոցներ:
Քանի որ ոչ մի մատակարար չի տիրանա մետատիեզերքին, Gartner-ն ակնկալում է, որ վիրտուալ տնտեսությունը կաջակցվի թվային արժույթներով եւ փոխադարձաբար փոխարինվող թոքեններով (NFT): Մետատիեզերքը կազդի յուրաքանչյուր բիզնեսի վրա, որի հետ սպառողները գործակցում են այսօր:
Մետատիեզերքը կազդի նաեւ աշխատանքի կատարման վրա: Ձեռնարկությունները կապահովեն լավագույն փոխգործակցություն, համագործակցություն եւ կապ իրենց աշխատակիցների հետ վիրտուալ գրասենյակներում աշխատանքային տարածքների միջոցով: Ձեռնարկությունները իրենց սեփական ենթակառուցվածքը կառուցելու կարիք չեն ունենա, քանի որ մետատիեզեքը կապահովի հիմքը: Բացի այդ, վիրտուալ իրադարձությունները, որոնք լայն տարածում են գտել վերջին 18 ամիսների ընթացքում, ավելի շատ համատեղ եւ հետաքրքիր ցանցային հնարավորություններ եւ սեմինարներ կառաջարկեն:
Մետատիեզերքի տեխնոլոգիաների ներդրումը սաղմնային փուլում է ու հատվածական է, եւ Gartner-ը կազմակերպություններին զգուշացնում է, որ որոշակի մետատիեզերքում մեծ ներդրումներ չանեն: «Դեռեւս շատ վաղ է ասել, թե որ ներդրումները կենսունակ կլինեն երկարաժամկետ հեռանկարում, բայց արտադրանքի մենեջերները պետք է ժամանակ ծախսեն մետատիեզերքին սովորելու եւ պատրաստ լինելու համար, որպեսզի մրցունակ դիրք ունենան»,- ասել է Ռեզնիկը:

По данным Gartner к 2026 году 25% людей будут проводить в Метавселенной не менее часа в день для работы, покупок, образования, общения и развлечений, пишет HighTech+.
Gartner ожидает, что виртуальная экономика будет поддерживаться цифровыми валютами и невзаимозаменяемыми токенами (NFT). Метавселенная, уверены аналитики, повлияет на все бизнесы, с которыми потребители взаимодействуют сегодня. К 2026 году 30% организаций в мире будут иметь продукты и услуги, доступные в метавселенной.
«Поставщики уже создают способы, позволяющие пользователям воспроизводить свою жизнь в цифровых мирах, — сказал Марти Резник, вице-президент по исследованиям в Gartner. — От посещения виртуальных классов до покупки цифровой земли и строительства виртуальных домов все эти действия в настоящее время проводятся в разных средах. В конце концов, они будут происходить в единой среде — метавселенной, где можно будет решать любые задачи».
Gartner определяет метавселенную как коллективное виртуальное совместно используемое пространство, созданное конвергенцией виртуально расширенной физической и цифровой реальности. Это пространство будет постоянно, обеспечит расширенные возможности погружения, а также независимо от устройств и доступно через устройства любого типа, от планшетов до VR-шлемов и AR-очков.
Поскольку ни один поставщик не будет владеть метавселенной, Gartner ожидает, что виртуальная экономика будет поддерживаться цифровыми валютами и невзаимозаменяемыми токенами (NFT). Метавселенная повлияет на все бизнесы, с которыми потребители взаимодействуют сегодня.
Метавселенная повлияет также на то, как будет выполняться работа. Предприятия обеспечат лучшее взаимодействие, совместную работу и связь со своими сотрудниками с помощью иммерсивных рабочих пространств в виртуальных офисах. Предприятиям не нужно будет создавать собственную инфраструктуру для этого, потому что метавселенная обеспечит основу. Кроме того, виртуальные мероприятия, которые приобрели популярность за последние 18 месяцев, предложат больше совместных и захватывающих сетевых возможностей и семинаров.
«У предприятий появится возможность расширять и совершенствовать свои бизнес-модели беспрецедентным образом, переходя от цифрового бизнеса к бизнесу метавселенной, — уверен Резник. — К 2026 году 30% организаций в мире будут иметь продукты и услуги, доступные в метавселенной».
Внедрение технологий метавселенной находится в зачаточном состоянии и фрагментировано, и Gartner предостерегает организации от значительных инвестиций в конкретную метавселенную. «Еще слишком рано говорить о том, какие инвестиции будут жизнеспособными в долгосрочной перспективе, но менеджеры по продуктам должны потратить время на изучение и подготовку к метавселенной, чтобы позиционировать себя конкурентоспособными», — сказал Резник.